IMO kursskifte truer danske virksomheder

Innovative danske teknologivirksomheder risikerer at måtte dreje nøglen om, som følge af IMOs beslutning om at slække på og udskyde skærpede miljøkrav. Det vurderer en forsker på Danmarks Tekniske Universitet.

”Mange af især de små og mellemstore udstyrsproducenter er ude at svømme med nogle store udviklingsomkostninger, som bliver svære at betale tilbage, når markedet punkteres”, siger dr.techn. Jørgen Juncher Jensen, DTU Mekanik, til Ingeniøren.

IMOs kovending er også kommet bag på branchen.

”Et direkte slag i mellemgulvet”, sådan betegner Rasmus Folsø, administrerende direktør i virksomheden Desmi Ocean Guard, til Ingeniøren om beslutningen i IMOs Miljøkomite.

Det er kun få måneder siden, at Desmi fik sit rensningsanlæg til ballastvand typegodkendt af de internationale søfartsmyndigheder, og virksomheden stod dermed klar til det globale marked.

”Vi har fået langt færre ordrer end forventet, men har til gengæld brugt millioner på produktudvikling og certificering. Nu risikerer vi, at markedet vil være bundfrossent i flere år fremover. Cleantech-branchen til skibsindustrien bliver ganske enkelt ødelagt, hvis Rusland-alliancen får held til at slække på IMO’s krav”, siger Rasmus Folsø til Ingeniøren.

Folsø henviser til, at det var Rusland der stod i spidsen for den gruppe af lande, der bremsede de planlagte miljøkrav.

En anden stor dansk virksomhed, Haldor Topsøe, har brugt mange ressourcer på at udvikle katalysatorer til skibstrafikken.

”Vi har i de senere år intensiveret udviklingen inden for det her felt med henblik på 2016-målet for NOx-gasser. Men hvis IMO udskyder de ambitioner til 2021, holder Topsøe også igen, indtil vi har nogle sikre deadlines at gå efter”, siger Jens Ole Madsen, der er salgschef for Topsøes SCR-teknologier, til Ingeniøren.

Brancheorganisationen Danske Maritime har opfordret den danske regering til at bruge de kommende måneder på at danne en alliance af grønne skibsnationer, der skal gå op mod Rusland og de andre lande der vil lempe på miljøtiltagene.

Kilde: Ingeniøren

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle