Houthierne igen på krigsstien
Situationen i Mellemøsten spidser nu yderligere til, efter at Houthierne i weekenden gik ind i krigen ved at affyre to missiler mod Israel. Skibsfarten venter nu med spænding på, om militsen også genoptager sine angreb på skibsfarten i Rødehavet.
Foto: Iransk medie
Mens krigshandlingerne således breder sig, hævder den amerikanske præsident Donlad Trump, at der sker freskridt i våbenhvileforhandlinger mellem Iran og USA. Natten til mandag meldte præsidenten ud, at iranerne begyndende mandag morgen vil lade 20 olietankere passere Hormuzstrædet.
Dette er dog ikke sket endnu.
Samtidig med at der ifølge Trump forhandles, fortsætter amerikanerne med at sende forstærkninger til Mellemøsten. Mest bemærkelsesværdigt marineinfanterister og faldskærmsstyrker. De vil I givet fald blive anvendt til amerikanske landoperationer i Iran, hvis krigen kommer dertil.
Ifølge analytikere bliver der ikke tale om en fuldskala invasion, men begrænsede operationer mod installationer der gør det muligt for iranerne at lukke Hormusstrædet.
-mauh
