GE skal levere LORC vindmølletestbænk

General Electric (GE) og LORC har underskrevet en kontrakt, der giver GE Power Conversion ansvaret for at konstruere, kommissionere og levere en af verdens mest avancerede faciliteter til test af vindmøllehuse – de såkaldte naceller – på op til 10 megawatt.

Testcentret LNT, Lindoe Nacelle Testing, vil være klar til de første test i 2014, og i byggeperioden får GE Power Conversion væsentlige bidrag fra det danske ingeniørfirma R&D.

Kontrakten omfatter den første af to teststande, den såkaldte funktions-tester inklusiv drivtog, grid simulering, kontrolsystemer og funderingsarbejde.

Testbænken bliver i stand til at teste nacellens funktionalitet og ydeevne ved brug af en specielt designet adapter, som helt unikt gør det muligt at teste vindmøllen inklusiv navet og den software og hardware, som møllen vil være udstyret med i en vindmøllepark. Fordelen ved at teste med nav og det såkaldte pitch-system aktivt er, at det åbner for en lang række muligheder for test af vindmøllens egne controllere. Det vil give meget realistiske test og LNT’s design er enestående.

”LNT er designet til at blive bygget med kommercielt tilgængelige komponenter for at reducere risici og begrænse udviklingsomkostninger, og vi er meget glade for, at de to meget erfarne leverandører går sammen om at levere den første af de to teststande”, siger Ove Poulsen, CEO for LORC, Lindoe Offshore Renewables Center.

De to unikke stande til test af vindmølle naceller skal ligge i Lindø Industripark, som er etableret på det tidligere Lindø skibsværft i Munkebo. LNT-projektet er finansieret af de private virksomheder bag LORC, danske universiteter og A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, som har ydet et betragteligt bidrag.

Et væsentligt bidrag kommer fra Green Labs DK, et offentligt støtteprogram med det mål at støtte udviklingen af store faciliteter til test og demonstration af vedvarende energiteknologi.

Lindø Industripark bidrager også til LNT med konstruktionen af en ny hal på 3.500 m². Testhallen skal ligge under den store portalkran, som er i stand til at løfte 1.000 tons, og dermed sikre nem adgang for de kæmpestore naceller til og fra testfaciliteten. Funktions-testeren er designet til at kunne teste næste generation af store vindmølle naceller.

”I Lindø Industripark hilser vi testbænken velkommen. Projektet vil sætte fokus på Lindø som en stærk klynge for vindindustrien og skabe stor synergi blandt vore lejere. Vi er glade for et endnu tættere samarbejde med LORC, som er en meget professionel spiller på Lindø”, siger Michael Nymark Hansen, divisionsdirektør i Lindø Industripark.

LNT vil leve op til de krav om test, som producenter af fremtidens havvindmøller stiller, med en facilitet, hvor nationale standarder for elnettet kan testes i kombination med de ekstreme belastninger, når vindstyrken hurtigt forandrer sig. Elektriske fejlhændelser og de systemer, som beskytter vindmøllen mod disse, for eksempel udfald på elnettet, har historisk ledt til utilsigtede overdrevne belastninger af de mekaniske komponenter og derfor reduceret møllens forventede levetid. På LNT vil det blive muligt at efterprøve stressniveauet under en række forskellige belastninger.

”Vi er meget glade og stolte over på baggrund af vores omfattende erfaring at bidrage til LORC’s succes i etableringen af dette banebrydende testsystem til vindindustrien. Testsystemet vil danne grundlag for en mere sikker forsyning af vedvarende energi i fremtiden”, siger Franz Hubl, chef for Test Systems hos GE Power Conversion.

Kilde: LORC

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

13.05.2025Maritimedanmark.dk

Rusland vil udbygge sin skibsbygningsindustri

07.05.2025Maritimedanmark.dk

Svendborg-værft udvider med større flydedok og flere arbejdspladser

06.05.2025Maritimedanmark.dk

Vestas-aktien stiger efter lille overskud i 1. kvartal

06.05.2025Maritimedanmark.dk

Flådestation Korsør får stor opgradering

05.05.2025Maritimedanmark.dk

Bangladesh under pres før ny konvention træder i kraft

02.05.2025Maritimedanmark.dk

Dansk udviklede sensorer baner vej for renere skibsfart

01.05.2025Maritimedanmark.dk

Dansk Metal roser udmelding om skibsbygning

01.05.2025Maritimedanmark.dk

Mette Frederiksen: Vi skal bygge flådeskibe i Danmark

Jobmarked

Se alle

Beredskabsstyrelsen

Beredskabsstyrelsen søger en medarbejder med maritim baggrund til nautiske myndighedsopgaver i afdelingen Sikre Farvande i Korsør

Vil du gøre en forskel i spændingsfeltet mellem maritim faglighed, myndighed, analyse og formidling? Så er du måske vores nye kollega.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

08.06.2025

Samsø Rederi

Maskinchef til HSC LILLEØRE/Samsø Rederi.

Du er Maskinist med sønæringsbevis som Maskinchef, eller Maskinmester med sønæringsbevis af 1’grad.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens besætning i den maritime branche? Brænder du for at deltage i udviklingen af bæredygtighed i skibsfarten i alle dens former? Vil du arbejde med videbegærlige mennesker i et studiemiljø med nærvær og åbenhed?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.05.2025

Småøernes Færgeselskaber

Skipper-/Styrmand. Hundested – Rørvig Færgefart A/S

Hvis du har lyst til at være en del af en hyggelig færgeoverfart i Nordsjælland, er her muligheden. Overfarten betjenes af 2 færger ”Isefjord” og ”Nakkehage”, som er henholdsvis 2 og 3 mands betjente – i spidsperioderne (højtider og ferier), sættes begge færger i drift, i lavsæsonen er der en færge i drift ad gangen.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Furuno Danmark A/S

Teknisk Service & Support Manager

FDK, en førende aktør inden for maritim elektronik, søger en erfaren og dynamisk leder af vores service- og tekniske afdelinger. Med base i Hvidovre vil du få ansvaret for at sikre, at vores serviceafdelinger opfylder virksomhedens målsætninger og værdier relateret til professionel tekniske support til vores kunder.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

29.04.2025

Odense Havn

Sælger

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger? Så kan du blive en del af Odense Havns kommercielle team, hvor du fra første dag vil kunne mærke vores begejstring for det, vi laver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Køge Marina

Havneassistent til Køge Marina

Køge Marina søger en dygtig allround håndværker med maritim interesse, som fremover kan være vores nye havneassistent

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Hanstholm Havn

Havneassistent til Hanstholm Havn

Da én af vores dygtige medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer, er der nu en unik mulighed for at blive en del af et godt team i den maritime afdeling.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens ledere på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger en adjunkt eller lektor til undervisning i ledelse. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, der er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

18.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Proficiency in Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

To give the deligate the knowledge and skills needed to safely crew an FRB. The course is acording to STCW-95, table A-VI/2-2.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

17.09.2024

Tid

16:00

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark