Frigivelse af pirater skaber frustrationer

Centralforeningen for Stampersonel, der bl.a. tæller de frømænd, militære politifolk, menige konstabler og sergenter om bord på de danske krigsskibe, er frustreret over, at de der gang på gang må frigive de pirater, som de med risiko for eget liv har taget til fange

”Vi synes, at det er underligt, at piraterne kan få lov at skyde på os, og så sætter vi dem bare fri efter et stykke tid. Det er meget frustrerende, det er ikke rimeligt”, siger kommunikationsansvarlig i Centralforeningen , Helle Kolding, til Ritzau.

”Vi har faktisk set, at et par af de pirater, vi tog til fange for nogen tid siden og løslod, er blevet taget en gang til. Bevisligt er det sket i mindst et tilfælde, vi kan se det på fingeraftrykket”, siger Helle Kolding.

På de tre år har danske krigsskibe sat mere end 200 pirater i land igen efter at have taget dem til fange.

Torsdag satte Absalon 17 pirater i land fordi det ikke er lykkedes de danske myndigheder at få hverken Seychellerne eller Kenya til at tage imod dem og stille dem for en dommer, selv om der var indsamlet bevismateriale.

Kenyas uvilje mod at retsforfølge piraterne, får nu Venstre til at true med at skære i den 500 millioner kroner store danske ulandsbistand til Kenya.

”Det er dybt demoraliserende og fuldstændigt uacceptabelt, at det fungerer på denne måde”, siger Venstres retsordfører, Karsten Lauritzen, til DR Nyheder.

”Hvis vi siger til Kenya: Vi vil gerne hjælpe jer, men vi har også brug for, at I hjælper os med at få retsforfulgt nogle pirater, så er jeg sikker på, at det kan bruges som et forhandlingsredskab”, siger Karsten Lauritzen.

Regeringen påpeger dog, at man allerede er i dialog med Kenya omkring støtte til at bygge fængsler i Somalia og sørge for at piraterne kan blive retsforfulgt.

”At true med at trække dansk bistand, for at tvinge Kenya til at tage pirater, det vidner om et meget stort ukendskab til situationen i Kenya”, siger Udviklingsminister Christian Friis Bach.

Kilde: 24.dk og dr.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines har taget for høje priser

24.06.2026Maritimedanmark.dk

MSC Baltic III brydes op i to dele

Annonce

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansker medstifter af nyt tørlastrederi

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Trafik gennem Hormuzstrædet tager til

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Danmark sender bidrag til Hormuzstrædet

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Rohde Nielsen afslutter stort projekt i Frankrig

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Politikere vil ikke levetidsforlænge færger

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course