Fortsat rekordlave rater for offshoreskibe
Offshore skibsfartens arbejdsmænd, PSVerne, må fortsat regne med at gå for en lav løn. Faldende efterspørgsel og et stort udbud af forsyningsskibe i Nordsøen gør, at raterne vil holde sig på et rekordlavt niveau, et stykke ind i det kommende år.
Spotraterne for PSVere er nu på under 6600 dollar pr. dag, markant under break-even omkosningerne på 10.000 dollar om dagen. Derfor overvejer flere rederier at oplægge deres PSVere. Det skriver Lloyds List.
Der kommer hele tiden nye skibe til. I år vil der blive leveret 18 med specifikation til Nordsøen og i 2010 vil der komme yderligere 26 til. Lige nu har omkring 40 PSVere i området ingen opgave, fordi der er skåret kraftigt ned i efterforskningsaktiviteten i Nordsøen
Kilde: euroinvestor.dk