Færre administrative byrder
Ved det seneste møde i FN's Søfartsorganisation, IMO, blev der med dansk hjælp sat fokus på unødvendige regler og procedurer.
Ved denne uges møde i IMO's råd, Council, hvor alle store søfartsnationer er repræsenteret, blev det drøftet, hvordan de administrative byrder kan lettes for erhvervet. Drøftelserne skete på grundlag af et forslag fra Søfartsstyrelsen i Danmark og tilsvarende myndigheder i Australien og Sverige. Forslaget, der har baggrund i de tiltag, der er sket nationalt i de tre lande, peger på flere steder, hvor der med fordel kan gøres en indsats til glæde for både erhverv og myndigheder.
I forslaget indgår tanker om, hvordan man fremover kan sikre, at nye regler ikke skaber unødigt administrativt bøvl. Med andre ord foreslås en såkaldt impact assessment, en vurderingsprocedure, der skal bruges, når nye regler tænkes introduceret. Og for at genere nye ideer forslås der en mekanisme, hvor konkrete forslag kan behandles.
Der var i Rådet stor opbakning til papiret, og der blev derfor opfordret til, at idéerne i forslaget blev videreudviklet frem mod det næste møde i rådet i slutningen af året. Der var enighed om, at både erhvervet og myndighederne - i såvel i- som u-lande - ville få gavn af konkrete tiltag på området.
Kilde: Søfartsstyrelsen
