Danske Havne: Nødvendigt med stabile rammer for havneudbygninger

Danske Havne bakker op om CIP Fondens rapport om nødvendigheden af klare udbygningsplaner for havvind, hvis de danske havne skal have mulighed for at investere i udvidelser.

Danske Havnes direktør, Tine Kirk. Foto: Danske Havne / Carsten Lundager.. Foto: Danske Havne / Carsten Lundager.

Der er slet ikke plads nok på de danske havne til at håndtere det enorme antal havvindmøller, der ifølge de politiske ønsker skal opsættes omkring Danmark. Men havnene savner de nødvendige konkrete udbygningsplaner.

"Klare udbygningsplaner er med til at give nogle stabile rammevilkår, og det er dem, alle sukker efter. Både havnene og virksomhederne omkring dem. Så vi er helt enig med CIP Fonden i, at det er vejen at gå,” siger direktør i Danske Havne, Tine Kirk Pedersen til Maritime Danmark.

CIP Fonden har i en rapport peget på, at manglen på plads på de danske havne kan ramme det nyligt offentliggjorte udbud af danmarkshistoriens største havvindudbygning. Samtidig betyder uklarheden om, hvor, hvornår og hvem, der skal gennemføre de konkrete projekter, at der ikke kan træffes investeringsbeslutninger.

“Stabile rammer og et kontinuerligt flow af projekter er nødvendige for at både havne og virksomheder kan investere med mindst mulig risiko. Hvis en havn skal bygge for flere hundrede millioner, skal man have nogle kontrakter med private virksomheder, der skal bruge de arealer, man bygger - og det kan man kun få, hvis der er en stabil pipeline af projekter, så virksomhederne ved, hvad de har at gøre med,” siger Tine Kirk Pedersen.

De danske udbygningsplaner for havvind kræver, at der hurtigt kommer gang i udbygningen af de havne, der skal bruges til udskibning.

“Byggerierne skal i gang meget snart, men jeg kunne godt ønske mig, at myndighedsbehandlingen gik hurtigere, end det er tilfældet i dag. En måde at minimere risiciene på er også, hvis man kan få nogle hurtigere myndighedsprocesser, som rapporten også peger på,” siger direktøren for Danske Havne.

At dyre havneudvidelser kan være risikable, vidner den milliardstore gæld i Frederikshavn Havn om, ligsom en havneudvidelse i Hanstholm også er endt med stor gæld.

“I den bedste af alle verdener er alle arealerne lejet ud fra starten, men man vil altid bygge lidt større, for at være fremtidssikret. Sådan skal det være - og der vil altid være risici forbundet med havneudvidelser, fordi der er tale om så store investeringer og fordi det tager så lang tid at bygge, at markedet kan nå at ændre sig noget, inden projektet står færdigt, siger Tine Kirk Pedersen.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

Annonce

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mere gods på Göteborgs direkte Asien-ruter

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelsen i Hirtshals er et stort skridt nærmere

26.08.2026Maritimedanmark.dk

DI Fyn: Ny analyse stærkt argument for havneudvidelse

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course