Dansk havmøllepark fylder ti år

Syd for Lolland står 72 vindmøller og snurrer i Østersøen i det friske decembervejr. Det havde de fredag gjort i 10 år. Nysted Havmøllepark fylder rundt og kan se tilbage på 10 år med gode produktionstal. Nysted Havmøllepark er en af de havmølleparker, der med cirka 98 procent har den højeste oppetid.

"Vi har nogle utroligt dedikerede medarbejdere i Nysted Havmøllepark. De har en god fornemmelse for vindmøllerne og er altid på forkant i forhold til eventuelle problemer. De holder ikke fyraften, hvis der er fejlmelding på en vindmølle, og forlader altid vindmøllen lige så ren som deres egen dagligstue", siger Thomas Almegaard fra DONG Energy, der er ansvarlig for drift og vedligehold på Nysted Havmøllepark.

Nysted Havmøllepark er kendt inden for vindmølleindustrien,ikke mindst fordi den har haft stor betydning for udviklingen af havmølleparker. Den nu 10 år gamle havmøllepark har haft stor betydning for den succes, som Danmark har fået inden for havmølleområdet.

"Med opførelsen af Horns Rev I og Nysted Havvindmøllepark blev Danmark i starten af 00'erne teknologihub inden for vind og især inden for havvind.

Der var tale om pionérarbejde, som har dannet basis for udvikling af efterfølgende havvindmølleparker nationalt og internationalt", siger chef for ingeniørafdelingen i DONG Energy Wind Power, Tove Feld.

"Nysted har sammen med Horns Rev I dannet skole for udviklingen af havvindmøller på en række punkter fra VVM udredning, udarbejdelse af forundersøgelser inden for geoteknik, vind, bølger med mere. Derudover har parkerne også dannet baggrund for vigtig viden i forhold til design, parklayout, fabrikation, test, installation, substation-koncept, nettilslutning og drift og vedligehold for fremtidige havmølleparker. Det er med andre ord en park, der i høj grad har bidraget til teknologiudviklingen inden for vindindustrien", fortsætter Tove Feld.

Kilde: DONG Energy

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Tyra II fejret ved officiel indvielse

26.09.2025Maritimedanmark.dk

Nu er alle monopæle på Thor installeret

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Semco Maritime indgår tysk rammeaftale

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Arbejdet på Revolution Wind genoptaget

23.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted vinder vigtig sag ved amerikansk domstol

20.09.2025Maritimedanmark.dk

Russiske jagerfly stadig mere aggressive

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal