Borgerutilfredshed med nye elfærger

Kalundborg Kommune planlægger at erstatte kommunens to dieselfærger med to nybyggede elektrisk drevne double-ender færger af Standardfærge typen, men valget af færger er stødt på modstand fra øboere der mener at færgerne er for små og ikke sødygtige nok.

Sejerøfærgen foto: Carsten Lundager.

”Det er sådan en, som sejler i indre farvande, hvor der ikke er ret meget sø. Sejerø ligger mellem Røsnæs og Sjællands Odde. Hver gang man har en storm, så er det de to steder, hvor man måler den højeste vindhastighed. Der skal en helt anden type færge til at sejle her”, siger Henry Larsen, formand for Sejerø Beboerforening, til TV2 Øst.

”Det er et problem, at man får en færge, som ikke er tilstrækkelig sikker i driften, og får for mange aflysninger og har en begrænset kapacitet i forhold til den, vi har i øjeblikket. Vi har brug for mere kapacitet”, siger en anden Sejerø beboer, Laurids Siig Christensen, til TV-stationen.

Formand for Teknik- og Miljøudvalget i Kalundborg Kommune. Jakob Beck Jensen, siger til TV2/Øst, at udvalget har bedt kommunens administration om at kigge en gang mere på kapaciteten, og lover at der ikke vil blive indkøbt færger, der er mindre sødygtige end de nuværende færger.

Kilde: TV2/Øst

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Nye grønne færger til de danske småøer

Færgerne til de danske småøer er typisk af ældre dato og dieseldrevne. Som led i den grønne omstilling står de til udskiftning, med milliontilskud fra staten og EU. Modsat tidligere, hvor hver kommune eller overfart designede deres egen færge, anskaffes der nu Standardfærger finansieret af PensionDanmark. De første fem færger sendes i udbud i år. I de kommende år følger yderligere 5-10 færger. Flere danske værfter ventes at byde ind, men uanset hvor færgerne bygges, er der mulighed for store ordrer til danske udstyrsproducenter. 

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle