Baltic shipping company får ny coaster
Skibsmæglerfirmaet Baltic Shipping Company A/S kan endnu engang kippe med flaget og sætte et nyt skib på flådelisten, i det MV Celia på 4550 dwcc er lagt i befragtningsmanagement hos mæglerfirmaet. Skibet tilhører Peter Döhle Schiffahrts-KG, Hamburg, og Baltic Shipping Company har i forvejen tre skibe i management fra Peter Döhle.
”Samarbejdet med Peter Döhle Schiffahrts-KG, har været utroligt godt igennem årene. Vi har i forvejen tre skibe i management fra P. Döhle, MV Andrina F, MV Simon B samt MV Norrvik, og da vi fik mulighed for at styrke vores samarbejde yderligere med MV Celia, greb vi straks chancen og ser naturligvis frem til at arbejde med skibet og introducere det for vores kunder”, siger Mikkel Schmidt fra Baltic Shipping Company.
”Vi har igennem den sidste tid fået øget vores flåde betydeligt”, fortæller Ronnie Hulstrøm.
”Det gør, at vi står nu i en stærkere position for at kunne imødekomme vores kunders behov og nå de mål, vi har sat os”.
MV Celia overhaler MV Poseidon (3550 dwcc), som tidligere var den største i flåden. De skal begge være med til at styrke mæglerfirmaets position i coaster over 3000 dwcc i et af firmaets kerneområder, som blandt andet er Baltikum.
”Vi ser frem til, at MV Celia og MV Poseidon kan komplimentere hinanden sammen med resten af vores eksisterende flåde. På trods af den store vækst i flåden den senere tid er der ingen planer om at tilbagelevere de skibe, vi har på time charter, tværtimod. Vi ser frem til at søsætte nye projekter og opnå nye mål i fremtiden”, siger Ronnie Hulstrøm.
Baltic Shipping Company har egne kontorer med klarering og stevedoring i København, Frederiksværk, Hundested og Køge. Firmaet tilbyder tillige befragtning og totale transportløsninger fra A til B med firmaets egen flåde, som pt. består af otte moderne coastere i størrelsen 1500 til 4870 dwt.
Kilde: Baltic Shipping Company
