Analyse: Flere miljøkrav kan stå for fald

Den alliance af lande med Rusland i spidsen, der stod bag sidste uges opsigtsvækkende udsættelse af skærpede miljøkrav til skibsfarten, vil også gå til angreb på andre udgiftskrævende miljøtiltag. Det vurderer Ingeniøren i en ny analyse.

Den nye ‘sorte’ alliance i international skibsfart vil ifølge de branchekilder som Ingeniøren har talt med, sandsynligvis ikke standse sit angreb her, men tværtimod fortsætte sine bestræbelser på at afmontere bindende miljøkrav til skibstrafikken, så snart de dukker op i horisonten.

Det næste angrebsmål kunne være de nye emissionskrav i det nordeuropæiske ECA-område der træder i kraft den 1. januar 2015, og som indebærer, at grænsen for svovl sænkes til 0,1 procent.

Den russiske rederibranche er dybt afhængig af Nordsøen og Østersøen, og krav om installation af ny teknologi om bord på skibene er vanskelige at imødekomme for den kriseramte russiske rederibranche.

Lykkedes det russerne, med støtte fra bl.a. Grækenlang og Polen, også at rokke ved ECA-kravene, vil det være skidt, ikke kun for luftkvaliteten i Danmark, men også for den maritime industri.

De største spillere i den maritime cleantech-industri er ikke i fare for at dreje nøglen om. Men de kommer sandsynligvis til at brænde sig på samlede udviklingsomkostninger på flere hundrede millioner kroner, som i bedste fald først vil være hentet hjem på den anden side af 2020.

Værst ser ud for gruppen af små og mellemstore teknologivirksomheder, som i de seneste år har skruet op for innovationsomkostningerne for at være med på verdensmarkedet i samme øjeblik, IMO-kravene ville betyde en kraftig stigning i efterspørgslen. Det er virksomheder som Haldor Topsøe, som har udviklet maritime SCR-katalysatorer. Og det gælder også virksomheder som Vestergaard Marine Service og Desmi Ocean Guard, som begge har brugt mange år og mange penge på at skabe de nødvendige produkter og være klar, når markedet for teknologi til rensning af ballastvand for alvor ville lægge fra land i 2014.

Kilde: Ingeniøren

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Angrebet containerskib fortsætter sejladsen

Annonce

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Angrebet containerskib fortsætter sejladsen

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines har taget for høje priser

24.06.2026Maritimedanmark.dk

MSC Baltic III brydes op i to dele

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Kinesisk hangarskib udløser europæisk bekymring

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Trafik gennem Hormuzstrædet tager til

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course