25 års fængsel for kapring af Clipper skib
Den somaliske pirat Jama Idle Ibrahim er ved en domstol i Washington blevet idømt en fængselsstraf på 25 år for hans medvirkning i kapringen af det Clipper-drevne skib CEC Future i 2008.
”Vi håber at dommen sender et klart budskab om, at pirateri ikke vil blive tolereret, Men også, at dommen vil være et eksempel til efterlevelse for andre lande”, sagde Clippers direktør, Per Gulletrup, til den internationale presse efter dommen i Washington torsdag.
Det er første gang, at en pirat der har kapret et dansk skib er blevet dømt, og første gang i verden, at en pirat der har gennemført en kapring og har fået udbetalt løsesum, er dømt.
Kapringen endte efter 71dage, da en løsesum på ni millioner kroner blev kastet ned over EC Future med faldskærm fra et fly.
”Det er endnu for tidligt at sige, om resten af piraterne kan findes og stilles for en dommer. Men det håber jeg selvfølgelig på”, siger Per Gullestrup til Ritzau.
Dommen på 25 år for Ibrahims medvirken ved kapringen af CEC Future, er den anden dom den somaliske pirat får ved en amerikansk domstol.
I november sidste år blev han idømt en fængselsstraf på 30 år for angreb på det amerikanske krigsskib Ashland, som Ibrahim og hans medsammensvorne fejlagtigt antog for at være et handelsskib.
Ibrahim og flere andre pirater blev, efter angrebet på det amerikanske krigsskib, taget til fange af amerikanske styrker og bragt til USA for retsforfølgelse.
Kilde: Tradewinds