Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt
Det italienske værft Perini Navi, der byggede den kæntrede superyacht Bayesian, der trak syv mennesker med sig i dybet, da den sank ud for Porticello den 19. August 2024, kræver nu en erstatning på 535 millioner dollar, af selskabet der ejede yachten.
Foto: Costa Guardia
Værftet mener at superyachten kæntrede på grund af uopmærksomhed og operationelle fejl fra besætningens side. Den negative omtale efter ulykken har ifølge værftet betydet, at Perini Navi har mistet kunder, aktiekursen er styrtdykket og forretningen har taget skade.
Erstatningskravet afspejler det tab rederiet mener at have lidt.
Kravet kommer på trods af, at beregninger foretaget af eksperter fra University of Southampton, på vegne af den britiske havarikommission, der viser at superyachten på grund af sin rekordhøje mast, risikerede at blive ustabil ved vindstød på over 63.4 knob. En oplysning der ikke fremgik af den manual værftet udarbejdede til ejeren.
Da Bayesian kæntrede var der vindstød på op til 87 knob på positionen.
Blandt de omkomne ved ulykken var yachtens ejer, Mike Lynch og hans 18-årige datter. Lynchs hustru, Angela Bacares, befandt sig også om bord, men overlevede ulykken. Hun ejere i dag det selskab, Revtom, der ejede superyachten - det selskab som værftet nu har rejst erstatningssag imod.
-mauh
