Wärtsilä- motorer i første LNG isbryder

En ny isbryder, der bygges af Arctech Helsinki Shipyard for det finske Transportministerium skal drives af Wärtsilä dual-fuel motorer, der kører på LN) og diesel med lavt svovlindhold. Når den kommer i drift sidst i 2015, bliver det den første LNG-drevne isbryder i verden.

”Vi er brancheledere i gasdrevet fartøjsudstyr og stolte af at levere verdens første LNG isbryder med motorer, kraftige nok til at opfylde kundens behov. Kombinationen af isbrydningskraft og miljømæssig bæredygtighed er vanskeligt at opnå, men vores dual -fuel motorteknologi har de kapaciteter, der er nødvendige”,siger Aaron Bresnahan, Vice President, Sales, Wärtsilä Ship Power.

Den imponerende effekt pr. cylinder af Wärtsilä motorer er nævnt som en faktor i beslutningen om at indgå kontrakt. Kontrakten omfatter levering af en 8-cylindret Wärtsilä 20DF, to 9-cylindrede Wärtsilä 34DF, og to 12-cylindrede Wärtsilä 34DF motorer. Kontrakten blev underskrevet i marts 2014 og levering af udstyr til værftet skal ske i foråret 2015.

”Den nye isbryder er udstyret med den bedste teknologi og vil blive bygget specielt til at operere i de krævende vinterforhold i den nordligste del af Østersøen. Ved at være i stand til at bruge LNG brændstof, vil fartøjet være den mest miljøvenlige isbryder, der nogensinde er bygget”, siger Esko Mustamäki , administrerende direktør for Arctech Helsinki Shipyard.

Skibet kan bevæge sig kontinuerligt gennem 1,6 meter tyk is og er i stand til at bryde en 25 meter bred rende i 1,2 meter tyk is ved en hastighed på 6 knob. Det vil også være i stand til at nå en gennemsnitlig hastighed på 9 til 11 knob ved bistand i Østersøen. I åbent vand vil servicehastigheden være mindst 16 knob.

Mens det vigtigste formål med fartøjet isbrydning, vil det selvstændigt kunne udføre operationer ved olieudslip og nødbugsering under krævende forhold både vinter og sommer. Skibet vil derfor være i drift hele året rundt for at skabe sikre søtransporter i Østersøen.

Kilde: Wärtsilä.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle