Viking Lines færge med 2.000 på grund

Viking Lines M/S Amorella er stødt på grund ved Julgrund ud for Föglö. Færgen, med næsten 2.000 passagerer, gik på grund og sidder fast efter et strømafbrud og skibet er begyndt at tage vand ind i den forreste del. Ingen af de 1.945 passagerer ombord er kommet til skade ved grundstødningen.

”Det blev helt sort på hele båden, efterfølgende kom der måske to tre dunk”, siger passagereren Irina Widberg till Aftonbladet.

Færgen gik på grund omkring klokken11.40 i formiddags. Ifølge en meddelelse fra rederiets informationschef er skibet gået på grund ved Julgrund ud for Föglö. Fartøjet sidder fast nær havnen i Långnäs og tager vand ind beretter Sjöräddningscentralen.

Sø redningsfartøjer fra både Finland og Ålandsøerne er på stedet sammen med fly og helikoptere. Ålands Søredningsselskab har bugserbåden Harald og miljøskiber Svärtan på vej mod havaristen. Amorella har fået en lækage i en af de forreste ballasttanke og afventer dykkerundersøgelse.

Færgen var på vej mod Stockholm, da den gik på grund. Det er planen, at skibet til aften skal bugseres til havnen i Långnäs. Ifølge den finske søredningstjeneste ligger færgen stabilt og der er ingen grund til evakuering.

Årsagen til strømafbrydelsen er indtil videre ukendt og strømmen vendte tilbage kort tid efter, at færgen var grundstødt.

Kilde: Aftonbladet

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle