Vestas i finsk mia-konflikt om russiske møller

Vestas´ politik om at stoppe alle aktiviteter i Rusland har sendt den danske vindgigant i en voldgiftssag med det statsejede finske energiselskab Fortum, der risikerer at koste Vestas 1,5 mia. kr. Sagen handler om fire vindmølleparker, som Vestas skulle bygge for Fortum i Rusland.

Henrik Andersen, CEO i Vestas: "Man kan ikke både være i EU, være i Nato og så samtidig også tilgodese russerne med kritisk infrastruktur.".

“Jeg håber ikke længere, at der er nogen i den vestlige verden, der mener, man skal fortsætte sine aktiviteter i Rusland. Det tror vi ikke på, og vi tror bestemt ikke på, at vi skal deltage i aktiviteter i Rusland, som enten styrker deres energiforsyning eller kan bruges elektronisk i andre dele af den russiske krigsmaskine,” siger Henrik Andersen, CEO i Vestas til DR.

Vestas indgik i september 2021 aftalen med Fortum om bygningen af de fire vindmølleparker i Rusland, men efter den russiske invasion af Ukraine trak det danske selskab sig

ud af landet. Samtidig blev der fra EU´s side indført sanktioner mod Rusland på energisektoren.

Derfor mener Vestas sig ude af stand til at overholde kontrakten uden at bryde EU-sanktionerne - og Vestas-direktøren forstår ikke den finske stat, der er hovedaktionær i Fortum:

“På et eller andet tidspunkt bliver man nødt til at træffe en beslutning. Man kan ikke både være i EU, være i Nato og så samtidig også tilgodese russerne med kritisk infrastruktur. Der bliver én af de tre, som man bliver nødt til at vælge fra,” siger Henrik Andersen ifølge DR.

Vestas har nu bedt det danske Udenrigsministerium om at gå ind i sagen for at lægge pres på det statsejede finske selskab.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen bekræfter overfor DR, at det er en sag, der diskuteres på allerhøjeste niveau. finnerne.

Men den foreløbige tilbagemelding fra finsk side er, at de betragter det som en sag mellem to virksomheder, der skal løses efter vilkårene i kontrakten, oplyser Udenrigsministeriet til DR.

Kilde: DR.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

Annonce

14.09.2026Maritimedanmark.dk

320 evakueret efter brand på krydstogtskib i Rønne

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Canada bestiller seks isbrydere for tocifret mia-beløb

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime styrker samarbejde om emissionsreduktion

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course