Tyskland sender skibe mod Rødehavet
Tyskland har sendt to flådefartøjer mod Rødehavet som forberedelse til en mulig militær mission i Hormuz-strædet.
Tysklands forsvarsminister, Boris Pistorius, oplyser, at et minerydningsfartøj og et forsyningsskib har sat kurs Det Røde Hav for at være klar til en eventuel deltagelse i oprydningsarbejdet i Hormuz-strædet.. Foto: Det tyske forsvarsministerium
Det oplyste den tyske forsvarsminister, Boris Pistorius, torsdag forud for et møde med sine NATO-kolleger i Bruxelles.
"Mens vi taler sammen, sejler vores minerydningsfartøj Fulda og forsyningsskibet Mosel gennem Suez-kanalen mod Rødehavet, sagde Boris Pistorius ifølge Reuters.
Ifølge forsvarsministeren vil en eventuel deltagelse i minerydningsoperationer kræve godkendelse fra både Iran og Oman. Samtidig afhænger en mission af udviklingen i de fortsatte forhandlinger mellem Iran og USA.
Udmeldingen kommer, efter at USA's præsident, Donald Trump, onsdag erklærede, at europæiske allierede har lovet at hjælpe med at sikre fri passage gennem Hormuzstrædet.
Trump ønskede dog ikke at oplyse, hvilke lande der konkret har forpligtet sig til at deltage i en eventuel operation.
-emte
