Triton samler videnskabelig guldgrube op

Inspektionsskibet Triton hjalp sidst i maj canadiske forskningsfolk med at finde to målestationer, der blev placeret på havisen i det nordøstlige Canada i sommeren 2016. De er siden drevet op mod 8.000 kilometer på havisen via Nordpolen og ned langs den grønlandske østkyst.

En målestation er fundet. .

Første besætning på inspektionsskibet Triton patruljerede sidst i maj østkysten af Grønland langs polarisen, der har bevæget sig med havstrømmene, langs kysten fra Nordpolen.

Under patruljen blev Triton forespurgt af de canadiske myndigheder, om besætningen kunne assistere med at opsamle de to målestationer, som en del af den polare forskning.

Målestationer er igennem det seneste år drevet med polarisen på hver deres isflage nord om Grønland over Nordpolen og ned langs Grønlands østkyst. Målestationerne har derved bevæget sig flere tusinde sømil, imens de passivt har foretaget målinger af blandt andet havstrømmene.

Målestationerne var hver især forsynet med en GPS-sender, så forskerne kunne følge med i, hvor de befandt sig og derved dirigere Tritons (og søværnets sidste) Lynx helikopter i den rigtige retning. Begge målestationer blev lokaliseret 24. og 25. maj og opsamlet og er nu på vej tilbage til deres ejere i Canada.

Mandskab fra Triton blev hoistet ned fra skibets Lynx helikopter for at samle målestationen op. For de canadiske videnskabsfolk fra Geological Survey of Canada kommer målestationernes data fra deres ni måneder lange arktiske rejse til at give masser af ny viden bl.a. om den arktiske havbund.

Kilde: Forsvaret

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

14.06.2026Maritimedanmark.dk

Igennem Panama Kanalen på 28 sekunder

Annonce

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

30.04.2026Maritimedanmark.dk

Det var tæt på at gå helt galt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle