Nyt hovedkontor indviet ved Korsørs havnefront
Der var trængsel og taler, da Søfartsstyrelsen fredag fejrede den officielle indvielse af det nye hovedkontor ved Korsørs havnefront.
Foto: Søfartsstyrelsen
”Mursten skaber myndighed. I hvert fald så længe kulturen, medarbejderne, deres faglighed og samarbejde for hver dag at gøre en forskel for Det Blå Danmark og global skibsfart er på plads. Det er den i Søfartsstyrelsen, og med vores nye, flotte hovedkontor i Korsør har vi fået de helt rigtige rammer for vores arbejde for skibsfarten og den maritime sektor som helhed. Det er helt afgørende,” lød det fra Søfartsstyrelsens direktør, Brian Adrian Wessel i talen til de forsamlede medarbejdere, samarbejdspartnere og lokale gæster, der fyldte godt op i de nye omgivelser.
Dagen bød på rundvisninger i de nye kontorer, mødefaciliteter og fællesområder, hvor den maritime historie og stærke faglige tradition tydeligt præger indretningen.
I dagens anledning blev der også holdt taler af Erhvervsministeriets departementschef, Jens Brøchner, borgmester i Slagelse Kommune, Knud Vincents, og administrerende direktør i Danske Rederier, Anne Steffensen. Hver især satte de ord på betydningen af Søfartsstyrelsens indsats og det stærke samarbejde i og omkring Det Blå Danmark.
Flytningen af Søfartsstyrelsen til Korsør blev påbegyndt allerede i 2017 til midlertidige lokaler, som en konsekvens af den daværende regerings initiativ til at flytte statslige arbejdspladser væk fra hovedstadsområdet.
Nu er Søfartsstyrelsen så endelig på plads i nye omgivelser på havnefronten.
-emte
