To kæmper besejler Aarhus Havn

Verdens to største containerrederier besejler fra onsdag i denne uge Aarhus Havn med store oceangående skibe, der har direkte forbindelse til Asien. Hidtil har Maersk Line haft et ugentligt anløb i Aarhus på deres Europa-Asien-rute, men 2M-samarbejdet betyder, at MSC nu også begynder at anløbe Aarhus Havn for første gang med en ugentlig direkte forbindelse til Asien.

Foto: Ole Brikner.

2M-alliancen, som samarbejdet er døbt, er baseret på en 10-årig samarbejdsaftale mellem Maersk Line og MSC. De to tidligere konkurrenter forventer at opnå stordriftsfordele i milliardstørrelsen og således kunne tiltrække mere gods i kraft af øget konkurrencedygtighed.

Havnedirektør Jakob Flyvbjerg Christensen ser det som en stor fordel for Aarhus Havn, at 2M-alliancen fremover anløber Aarhus på deres ruter mellem Europa og Asien. Hvis de to rederiers forventninger om øgede godsmængder bliver indfriet, vil det også betyde en stigning i godsomsætningen hos Aarhus Havn.

”Men mere gods vil ikke være den eneste fordel. 2M-alliancen betyder også kortere transporttid mellem Aarhus og Asien, ligesom Maersk Line har indsat en feederforbindelse mellem Aarhus, Göteborg, Gdansk og Bremerhaven. Det er en styrkelse af Aarhus Havns i forvejen tætmaskede rutenet”, siger Jakob Flyvbjerg Christensen.

Det er Maersk Lines Triple E-skib Majestic Mærsk, der anløber Aarhus Havn på onsdag, og fra det schweiziske rederi er det MSC Malin, der anløber Aarhus.

Kilde: Aarhus Havn

Artikler

01.10.2023|Maritimedanmark.dk

Italiensk kystvagt redder 177 fra brændende færge

30.09.2023|Maritimedanmark.dk

Transportskib til Airbus-dele skal have hjælp af vinden

30.09.2023|Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line afskediger sin topchef

29.09.2023|Maritimedanmark.dk

FN fejrer 50-året for MARPOL - men der venter et betydeligt arbejde

29.09.2023|Maritimedanmark.dk

Grøn jomfrurejse kostede Maersk enorm merpris

29.09.2023|Maritimedanmark.dk

FN advarer: Udledningen fra skibsfarten kan eksplodere

Copyright 2023