Tilladelse til kæmpe tørdok i hus

Plan- og Miljøudvalget i Frederikshavn Kommune har mandag givet Karstensens Skibsværft i Skagen lov til at opføre en kæmpe tørdok, der bliver 130 meter lang, 35 meter høj og 45 meter bred. Det sker trods talrige indsigelser mod projektet, skriver Kanal Frederikshavn.

Illustration: Karstensens Skibsværft..

Kritikere har kaldt den kommende tørdok for en “mastodontisk skamplet” og peget på alternative placeringer, skygger og støjgener, men det har ikke påvirket beslutningen om opførelsen af den enorme tørdok tæt på rundkørslen Vestre Strandby/Værftsvej i Skagen.

“Det handler i høj grad om at sikre mange arbejdspladser. De er vigtige for os,” understreger udvalgsformand Peter E. Nielsen (S) overfor Kanal Frederikshavn og pointerer, at administration og politikere naturligvis har kigget på de indsigelser, som er kommet.

Derfor er lokalplanen, der giver Karstensens Skibsværft lov til at opføre tørdokken, vedtaget uden bemærkninger.

“Vi er vant til at tage beslutninger, og værftets miljøgodkendelse er den samme. Naboerne kan endda glæde sig over, at tørdokken nu bliver indkapslet,” siger Peter E. Nielsen, der ligefrem tror, at tørdokken kan blive et tilløbsstykke i Skagen.

“Det er et imponerende bygningsværk med et spændende farvevalg og en del af bygningen er transparent,” siger han.

til Kanal Frederikshavn.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle