Svenske Havne dropper havneforbund
Hallands Hamnar og ro-ro-terminalen i Göteborgs havn dropper alt samarbejde med Hamnarbetarförbundet fra 31. marts. Efter 31. marts forhandler arbejdsgiverne i havnene kun med Transport, som har en kollektiv overenskomst.
APM Terminals Göteborg.
”Vores sikkerhedsrepræsentanter bliver ikke hørt, vi bliver ikke indbudt til forhandlinger, og vore tillidsvalgte må ikke længere arbejde fagligt. Det er hele Sveriges Hamnars politik, der gennemføres”, siger Erik Helgeson, bestyrelsesmedlem i Hamnarbetarförbundet og havnearbejder på ro-ro-terminalen, til Göteborgs-Posten.
Ifølge Erik Helgeson er der omkring et dusin mennesker i ro-ro-terminalen i Göteborg, der er organiseret i Transport, de øvrige 250 ansatte er i Hammerbetarförbundet. I Halmstad havn er repræsentanter for Hammerbetarförbundet chokeret over forandringen og oplyser, at de altid har haft en god dialog med arbejdsgiveren.
”De har heller ikke til hensigt at acceptere vores sikkerhedsrepræsentanter længere, men kun Transports, selvom kun en tiendedel af arbejderne i Halmstad Havn er medlemmer af dette forbund. Det er ekstremt alvorligt i betragtning af det farlige miljø, vores medlemmer arbejder i, ”siger Paul Karlsson, formand for Hammerbetarförbundet i Halmstad.
Björn Alvengrip, administrerende direktør i Hallands havne, bekræfter ændringen overfor Hallandsposten og siger, at dette foregår i alle havne i landet på foranledning af Sveriges Hamnar.
Kilde: Sjöfartstidningen