Styrelse: Spritsejlads ikke et stort problem
Det fylder godt i mediebilledet når en fuld kaptajn sejler sit skib på grund. Men i Søfartsstyrelsen ser man ikke spritsejlads som et ret stort problem, og omfanget er heller ikke vokset de senere år.
Arkivbillede.
”Der er knap en håndfuld tilfælde om året, hvor en kaptajn tages i at sejle med sprit i blodet. Sådan har det været inden for de senere år”, siger Francis Zachariae, vicedirektør i Søfartsstyrelsen til Berlingske Nyhedsbureau
”Jeg vil nødigt bagatellisere det, men når man tænker på, at cirka 60.000 skibe sejler i dansk farvand om året, er det ikke et ret stort problem”, siger Zachariae.
Vicedirektøren mener heller ikke, at der er brug for flere eller nye redskaber, når det handler om promillesejlads.
”Jeg synes, vi har de nødvendige redskaber. Vi har en promillegrænse, og vi har relativt hårde straffe, hvis den overskrides. I hvert enkelt tilfælde bliver vedkommende, der tages i at overtræde promillegrænsen, retsforfulgt”, siger Francis Zachariae til nyhedsbureauet.
Kilde: jv.dk
