Stort tab i Maersk LNG og Maersk FPSOs
Maersk Drilling, Maersk FPSOs og Maersk LNG fik i 1. halvår et overskud på kun 4 millioner dollar efter skat, på trods af, at omsætningen steg fra 770 millioner dollar i 1. halvår 2009 til nu 943 millioner dollar.
Aktiviteten i markedet for borerigge var i første halvår 2010 stigende i forhold til samme periode 2009. Den store kapacitetsudvidelse over de seneste år betyder imidlertid, at markedet - med undtagelse af enkelte segmenter - fortsat er præget af en vis overkapacitet og pres på dagsrater. Overskuddet efter skat blev på 4 millioner dollar mod 120 millioner dollar for første halvår 2010.
Det store olieudslip i den Mexicanske Golf og de efterfølgende forbud mod boring på dybt vand har skabt betydelig usikkerhed omkring boreaktiviteten i regionen.
Det har medført, at flere olieselskaber forsøger at nedbringe deres chartrede borekapacitet enten ved at erklære force majeure, flytte riggene til andre regioner eller ved at fremleje riggene til andre olieselskaber. Alt i alt har det betydet et forstærket pres nedad på dagsraterne for semi-submersible rigge.
Maersk Drilling har en semi-submersible rig på kontrakt med Statoil i den Mexicanske Golf, som har været omfattet af forbuddet mod boring på dybt vand. Der samarbejdes med Statoil om at finde en tilfredsstillende løsning for riggens fremtidige beskæftigelse.
Enkelte af Gruppens 26 borerigge har været delvist uden beskæftigelse i første halvår 2010, mens der er sikret beskæftigelse for stort set hele flåden resten af året.
Maersk Drilling
Maersk Drilling tog i første halvår 2010 levering af den sidste semi-submersible rig i en serie på tre. Riggen forventes at påbegynde kontrakt i Mauretanien i tredje kvartal 2010. Maersk Drilling har herefter afsluttet et nybygningsprogram bestående af seks jack-up rigge og tre semi-submersible rigge leveret i perioden 2007-2010 og har ikke flere nybygninger i ordre.
Maersk Drillings resultat var et overskud på 175 millioner dollar mod 107 millioner dollar i første halvår 2009. Forbedringen skyldtes væsentligst idriftsættelse af nybyggede semi-submersible rigge.
Maersk FPSOs
Samtlige af Gruppens FPSO-enheder har været beskæftiget gennem første halvår 2010. Alle enheder er på langtidskontrakter, hvoraf den første udløber i 2014. Nybygningsprogrammet omfatter en FPSO til levering i fjerde kvartal 2010. FPSO'en bygges til langtidskontrakt for arbejde for Statoil i farvandet ud for Brasilien med start i første kvartal 2011.
Maersk FPSOs resultat var et tab på 113 millioner dollar mod et overskud på 13 millioner dollar i første halvår 2009. Resultatet var påvirket af lavere produktion og igangsatte reparationsprogrammer samt nedskrivninger på 80 millioner dollar
som følge af forventning om fortsat faldende produktion på en FPSO.
Maersk LNG
Spotmarkedet for LNG-skibe var i første halvdel af 2010 negativt påvirket af lavere efterspørgsel, hvilket medførte ledig skibskapacitet og et nedadgående pres på markedsraterne. Enkelte tegn på forbedring viste sig i maj og juni i form af stigende kontraktsaktivitet.
Af Maersk LNG's samlede flåde på otte skibe har fem lange kontrakter. Tre skibe var uden kontrakt i en betydelig del af første halvår, men er på kontrakt fra starten af andet halvår og forventes at være dækket ind resten af året med første åbne skib i april 2011.
Maersk LNGs fik i 1. halvår et underskud på 58 millioner dollar mod en nul-drift i første halvår 2009. Resultatet var påvirket af lavere rater og nedskrivning på tre skibe med i alt 75 milloner dollar, delvist opvejet af tilgang af nye skibe
Kilde: A. P. Møller - Mærsk