Stena Bulk udvider flåden med fire MR-tankere
Svense Stena Bulk har indgået lange charteraftaler om bygningen af fire MR-tankere på Hyundai Mipo værftet i Sydkorea.
To af skibene, Stena Continent og Stena Conquest, vil blive leveret fra Hyundai Mipo ved udgangen af 2025. Yderligere to miljøvenlige MR-tankskibe, Stena Contender og Stena Concept, vil efter planen følge i 2026.
Alle skibe skal bygges efter værftets nyeste design, der muliggør et lavt brændstofforbrug på 15 ton brændstof om dagen ved en hastighed på 13 knob, når skibene er lastet. Skibene er også udstyret med skrubber for at kunne benytte den billigere bunker med højt svovlindhold.
"Det nuværende landskab med dyre kortsigtede charteraftaler betyder, at vi skal tænke anderledes, og derfor er vi stolte af at underskrive disse fire langsigtede charterkontrakter for nye skibe," siger Erik Hånell, administrerende direktør for Stena Bulk.
Stena Bulk benyttede sig også af langsigtede charteraftaler ved leveringen af Stena Convoy og Stena Conductor, der blev leveret til rederiet i 2022 fra et sydkoreansk værft og chartret fra den japanske ejer, der også står for den nye charteraftale, skriver Splash.
Stena Bulk råder i dag over en flåde på 63 skibe på tilsammen 2,9 mio. dwt og en gennemsnitlig alder på knap 10 år.
-emte