Søfolk sat fri efter fire måneder på beslaglagt skib

De sidste tre fra besætningen om bord, da MSC Aries den 13. april blev kapret af iranske myndigheder, har endelig fået lov til at rejse hjem. Skibet er dog fortsat tilbageholdt af Iran.

Foto: IRNA

Filippinske myndigheder bekræftede i weekenden, at alle de filippinske besætningsmedlemmer, der arbejdede ombord på MSC Aries, da skibet blev beslaglagt, nu er blevet frigivet. Detaljerne blev dog først frigivet, da de filippinske søfolk var sikkert hjemme igen, oplyste en embedsmand.

Iran havde tidligere aftalt at lade søfolkene rejse hjem ved slutningen af deres kontrakter, hvis de fik erstattet dem med andre for at kunne opretholde skibets nøglefunktioner.

Containerskibet, som blev beslaglagt af iranske styrker den 13. april, mens det var nær Hormuzstrædet, har været tilbageholdt i Iran i næsten fire måneder. Rapporter indikerede, at besætningen bestod af filippinere, russere, indere, pakistanere og en estisk statsborger.

Den første frigivelse, som fandt sted i maj, bestod af fem indiske statsborgere, en filippiner og en estisk statsborger, som var den eneste EU-borger ombord. Den portugisiske regering arbejdede som skibets flagstat på at få besætningen frigivet, skriver Martime Executive.

I sidste uge frigav Iran så de tre resterende filippinere fra MSC Aries-besætningen, der ankom til Filippinerne den 1. august.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Milliardærstrid i Oslo i kølvandet på rekonstruktionen af Solstad Offshore

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Fragtskib stadig grundstødt i Arktis – isbryder ankommet for at hjælpe

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Sømand død efter Houthi-angreb i Adenbugten

06.10.2025Maritimedanmark.dk

Fisker omkom efter dramatisk ulykke ved Hanstholm

06.10.2025Maritimedanmark.dk

Våbenhvile ændrer næppe situationen for skibsfarten i Det Røde Hav

06.10.2025Maritimedanmark.dk

Ukraine hævder droneangreb på russisk krigsskib nord for Moskva

06.10.2025Maritimedanmark.dk

Regeringen vil styrke kontrollen ved Skagen Red

05.10.2025Maritimedanmark.dk

AI-baseret navigation sejler Evergreen-skib over Stillehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
BRM og Manøvrering for småfærger – Praktisk træning i simulatormiljø

Dette kursus er målrettet førere og officerer på småfærger, og kombinerer praksisnær træning i Bridge Resource Management (BRM) med manøvrering i realistiske simulatorforhold.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal