Søby Værft skal have ny direktør

Søby Værfts administrerende direktør gennem 18 år, Roar Falkenberg flytter til Fyn, og har som en konsekvens deraf opsagt sin stilling til fratrædelse ved udgangen af april. Derfor er værftet gået i gang med at finde hans afløser.

Arkivfoto..

”Vi er naturligvis kede af, at Roar har valgt at flytte til Fyn og prøve noget helt nyt, men forstår også godt argumenterne. Roar har været en stærk direktør og har drevet den udvikling som værftet har gennemgået de seneste mange år, og er derfor også meget glade for Roars tilsagn om at være til rådighed for værftet i hele opsigelsesperioden samt i nødvendigt omfang herefter,” siger bestyrelsesformand Søren Andersen

Bestyrelsen i Søby Værft igangsætter nu omgående processen med at finde Roars afløser, og i forventning om at dette næppe er på plads til 30. april, udarbejdes en midlertidig løsning med afsæt i værftets nuværende ledergruppe, som vil sikre optimal kontinuitet i perioden frem til den nye direktør, kan tiltræde.

Efter et par udfordrende år, senest med Covid-19 pandemien i 2020, er Søby Værft i 2021 inde i en meget positiv udvikling og har en ordrebog der rækker langt ind i sommeren. I tillæg er der mange forespørgsler og tilbud ude på såvel reparationer samt nybygninger, skriver værftet i en pressemeddelelse.

”Dette har også været en medvirkende årsag til, at jeg først nu har truffet beslutningen”, siger Roar Falkenberg, ”værftet har ikke stået stærkere i mange år end netop nu”.

En opfattelse, som deles af bestyrelsesformand Søren Andersen: ”Bestyrelsen ser meget positivt på fremtiden for Søby Værft, om end det desværre bliver uden Roar Falkenberg som vi ønsker al muligt held og lykke på hans videre færd”.

Roar Falkenberg tiltræder en ny stilling som uddannelses- og markedsdirektør på Syddansk Erhvervsskole den 1. maj 2021

Kilde: Søby Værft

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

19.08.2026Maritimedanmark.dk

FSG Shipyard nybygning er ankommet til Fayard

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk underleverance til norskbygget forskningsskib

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Green Instruments henter ny global salgsdirektør

06.08.2026Maritimedanmark.dk

Flere unge skal uddanne sig til skibsingeniør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark