Skibsfarten skal med i global klimaaftale

Lederne af syv ud af otte politiske grupper i EU-parlamentets miljøkomité har skrevet til miljøministrene i de 28 EU-lande og opfordret dem til at medtage skibsfarten i en global klimaaftale. EU’s miljøministre mødes i Paris den 18. september for at nå til enighed om EU’s position før COP21.

”For at fremme øgede klimaambitioner fra ICAO og IMO kræver luftfarten og den internationale skibsfart, som alle andre sektorer i den globale økonomi, et mål om emissionsreduktioner. Der er ingen fornuftig begrundelse for at fortsætte med at undtage disse to økonomiske sektorer fra de globale politiske rammer. Luftfarten og skibsfarten må bidrage på samme måde, som der kræves af alle UNFCCC-parter, store som små”, skrev de politisk ledere fra miljøkomitéen blandt andet.

Sotiris Raptis fra organisationen for bæredygtig transport Transport & Environment siger som kommentar:

”Det er meget simpelt at kræve af de to økonomiske sektorer med emissioner på størrelse med Tyskland og Sydkorea, at de reducerer CO2-udledningen på linje med at holde den globale temperaturstigning under 2 grader celsius. IMO og ICAO har indtil nu trukket tiden ud. Det er blevet tid til handling”.

EU-parlamentet opfordrede i sidste uge til at etablere et EU 2030 emissionsreduktionsmål for skibsfarten og tage forholdsregler for at reducere skibenes fart.

International luftfart og skibsfart står for op til otte procent af det globale klimaændringsproblem, og hvis de to sektorer var et land, ville de begge rangere på top 10-listen over de mest forurenende lande i verden. Vigtigst af alt ventes disse sektorers emissioner at vokse, skibsfartens emissioner ventes således at vokse mellem 50 og 250 procent i 2050.

Kilde: Transport & Environment

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course