Seminar om grøn skibsbygning i Kina
I forbindelse med det danske statsbesøg i Kina bliver der 28. april afholdt et seminar i Shanghai om grøn skibsbygning. Målet er at styrke relationerne og samarbejdet mellem danske og kinesiske maritime virksomheder.
Foto: Carsten Lundager.
”Der er allerede i dag et betydeligt samarbejde mellem danske producenter af maritimt udstyr og kinesiske værfter. Den danske maritime industri er globalt førende på markedet for grønne maritime løsninger, og i Kina fokuserer man målrettet på grønne maritime fremskridt, hvilket indebærer muligheder for øget handel mellem kinesiske skibsværfter og danske maritime leverandører”, siger adm. direktør i Danske Maritime Jenny N. Braat.
”Ved seminaret den 28. april sætter vi sammen med en række vigtige danske og kinesiske maritime aktører fokus på mulighederne for et konstruktivt og øget samarbejde mellem de to nationer på det maritime område”, siger Jenny N. Braat.
Direktør for Søfartsstyrelsen Andreas Norseth er moderator ved seminaret, hvor en række danske og kinesiske maritime aktører vil være til stede, og hvor flere danske og kinesiske virksomheder vil holde oplæg om mulighederne inden for grøn skibsbygning og skibsfart.
Den danske ambassadør i Kina Friis Arne Petersen og den kinesiske minister for industri og IT (MIIT) Miao Wei har netop underskrevet en samarbejdsaftale på området for grøn skibsbygning.
Formålet med samarbejdsaftalen er at øge det gode samarbejde mellem danske og kinesiske virksomheder inden for grøn maritim teknologi og skibsbygning.
Samarbejdsaftalen gælder foreløbig for en toårig periode, hvorefter begge parter kan tage den op til revision. Det første samarbejdsmøde mellem regeringsrepræsentanter fra Danmark og Kina bliver holdt inden for 12 måneder efter underskrivningen, hvor de kan drøfte fremtidige samarbejdsaktiviteter.
Kilde: Danske Maritime