Seafood serveret på mobilen

Nye hjemmesider gør det muligt, for elskere af fisk og skaldyr, at have nem og hurtig adgang til inspiration og opskrifter med norsk fisk. Især hos yngre forbrugere, er internettet et vigtigt hjælpemiddel, når det handler om at finde de rigtige ingredienser når der skal laves mad.

Norges Seafood Råd har derfor lanceret lanceret tre nye sites. Ukraine og Storbritannien har fået helt nye hjemmesider, mens siden i Kina er blevet opgraderet sprogligt, med tilføjelser af mandarin og kantonesisk.

Den nye side for Ukraine, skyldes at landet er det næststørste vækstmarked for norsk fisk og skaldyr. Siden kom på plads i april. Norges sjømatråd skriver, at det er vigtigt at bringe nye opskrifter på sild på Ukraines side, for at bevare og udvide det traditionelle konsum.

“Ukraine er et meget vigtigt marked for norsk fisk og skaldyr, og et af de markeder, der vokser mest. Så er det naturligt, at vi imødekomme forbrugerne hvor de er. Nu kan vi kommunikere de norske oprindelse og inspirere forbrugerne til digitale overflader”, siger Ingrid Dahl Skarstein, Norges sjømatråds ansvarlige i Ukraine.

På Rådets forskellige sider, kommunikeres der visuelt på samme måde og den norske oprindelse er central i kommunikation. Men på de forskellige hjemmesider fremhæves der forskellige arter, som stemmer overens med efterspørgslen på de forskellige markeder.

“Storbritannien er eksempelvist mege optaget af bæredygtighed. Dette afspejles også i indholdet af deres websites, hvor du kan finde mange flere billeder fra fiskeindustrien, i forhold til mange af de andre steder. I Kina har vi måttet tilpasse siderne til de store sociale kanaler i landet, som er en helt anden end i Norge”, siger Børge Lotre, projektleder for internettet i Norges sjømatråd. Der er nem adgang til hjemmesiderne via iPad og smartphones.

Kilde: Norges Sjømatråd

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle