Samarbejde på havnen sparer energi
Hirtshals Havn opgraderede i foråret Kølepakhuset på Sildekajen. Opgraderingen omfattede udskiftning af køleanlæg samt ombygning og udskiftning af de sidste porte i bygningen, så kølehallerne nu teknisk set fremstår tidssvarende. Det skete i et samarbejde mellem havnen og Hirtshals Stevedore.
”Vi kan kun være tilfredse med, at samarbejdet med Hirtshals Stevedore betyder reducerede driftsudgifter for virksomheden, samtidig med at vi kan se, at vores investering i Kølepakhuset vil tjene sig hjem over en kortere årrække. Desuden er det kun positivt, at vi har taget endnu lidt af den miljøbelastning, der kommer fra havnen”, siger teknisk chef Peter Ydesen, Hirtshals Havn.
Sparede driftsudgifter, mindre miljøbelastning og bedre tilbud til kunderne er resultatet af den nye aftale om opgradering af et kølepakhus mellem Hirtshals Stevedore og Hirtshals Havn.
”Resultatet af aftalen med havnen er nok mere positiv, end vi havde ventet. Vi har halveret udgiften til køling, samtidig med at temperaturen i hallen har kunnet reduceres mærkbart. Det har naturligvis betydning for vores driftsudgifter, samtidig med at vi kan yde en bedre service til vores kunder, og at vi får et større kundepotentiale”, siger direktør Uffe Nielsen, Hirtshals Stevedore.
Kilde: Hirtshals Havn