Rønne vil være Østersøens havmøllebase
Havnedirektør Thomas Bendtsen drømmer om at skabe så meget udvikling via Rønne Havn, at det kan være med til at bremse fraflytningen fra Bornholm. Det skal blandt andet ske ved at gøre havnen til knudepunkt for havmølleparker i den vestlige del af Østersøen.
“Rønne Havn skal være med til at skabe arbejdspladser på hele Bornholm. Vi har som havn et kæmpe ansvar for erhvervsudviklingen på Bornholm, og kan vi blive den naturlige havn for vindmøllebyggerier i Østersøen, vil det trække en del anden aktivitet til øen”,siger havnedirektør Thomas Bendtsen til DR Bornholm.
Rønne Havn, der er Danmarks ottende største, er med sin centrale placering et naturligt udgangspunkt for etablering og vedligeholdelse af havmølleparker i Danmarks østlige farvande samt Tyskland, Polen og Sverige.
Lykkes det at etablere Rønne som basishavn for havmøllebranchen, vil det ikke kun skabe masser af aktiviteter på havnearealet i Rønne, men også give job andre steder på øen. Der skal en masse forarbejde og investeringer til. Men Thomas Bendtsen tror, at havmøller kan blive det, Rønne Havn skal satse på for at øge indtjeningen.
Rønne Havn har arbejdet med planerne om at etablere sig som vindmøllehavn gennem halvandet år.
Målet er nu, at havnen i 2020 vil nå samme indtjening som andre danske havne. Det giver råd til yderligere udvidelser. Et af havnens store ønsker er en ny 350 meter lang krydstogtkaj, som kan klare anløb af de stadig større krydstogtskibe, der besejler Østersøen.
Kilde: DR Bornholm