Pureteq skifter fokus fra vand til land
Pureteq, der har arbejdet på at udvikle et scrubbersystem til skibe, skifter fokus fra at sælge scrubberløsninger til skibe til at sælge landbaserede scrubberanlæg. Virksomheden har i 2015 kun fået solgt et enkelt scrubbersystem til et skib, nemlig til bornholmerfærgen Hammerodde.
”Vi sætter vores ellers aggressive, maritime salgsstrategi på standby. Nu fokuserer vi på landbaserede scrubberanlæg og vores øvrige produkter, hvor efterspørgslen er uforandret”, siger Erik Skærbæk, der ejer Pureteq.
Han har investeret cirka 130 millioner kroner i Pureteqs scrubberløsninger, men en blanding af lave oliepriser, lave fragtrater og vanskelige kreditforhold i branchen, har været hæmmende for salget.
”Den lave oliepris har gjort det mindre attraktivt for rederne at investere i scrubbere. Ved en oliepris omkring 80-100 dollar pr. tønde kunne vi levere anlæg med en tilbagebetalingstid på investeringen på under to et halvt år. Med en oliepris, der er mere end halveret i forhold til priserne i 2013-14, så holder disse forudsætninger ikke længere”, siger Erik Skærbæk.
Pureteq har derfor været nødsaget til at opsige 10 kommercielle medarbejdere.
Pureteq præsenterede sidste år en kombineret scrubber- og lyddæmperløsning, hvor der blev monteret en lyddæmper på scrubberen. Men der er altså ikke blevet solgt nok af den kundetilpassede løsning.
Hvis der sker en markant ændring i olieprisen i opadgående retning, er Pureteq parat til at vende tilbage til den maritime strategi og geare op igen inden for det maritime område.
Kilde: Dagbladet Børsen