Politi efterforsker olieudslip i Aabenraa

Syd- og Sønderjyllands Politi har indledt efterforskning af udslippet af cirka 200.000 liter dieselolie torsdag i Aabenraa Havn. Udslippet skete fra et tankanlæg, der tilhører virksomheden Dan-Balt, men politiet ønsker af hensyn til efterforskningen ikke kommentere dette yderligere.

Arkivbillede af miljøskibe påarbejde.

”Politiet, Aabenraa Kommune, Brand og Redning Sønderjylland, Beredskabsstyrelsen, Forsvarets Operationscenter (SOK) og Hjemmeværnet fortsatte fredag morgen indsatsen for dels præcist at få kortlagt, hvor dieselolien befinder sig, dels at få forberedt indsatsen med hensyn til rensning af de kystnære områder i Aabenraa Fjord”, skriver Syd - og Sønderjyllands Politi i en meddelelse.

En helikopter fra Forsvaret har overfløjet området og observeret forureningens omfang, ligesom forsvarets miljøskibe Gunar Seidenfaden og Marie Miljø er ankommet til området for at bistå med indsatsen. Fartøjerne afløser hjemmeværnskutteren Hjortø, der blev sat ind torsdag.

Fartøjerne gennemsejler området med dieselolie i fjorden, for at få den til at fordampe hurtigere. Myndighederne vurderer, at dette er den mest skånsomme måde at få olien fjernet. Den umiddelbare vurdering er, at store dele af dieselolien i fjorden allerede er ved at fordampe.

Foreløbig er der kun fundet enkelte fugle, som har været skadet af olie. Disse er blevet aflivet. Aabenraa Kommune er desuden i gang med midlertidigt at nedtage de blå flag på strandende i Aabenraa Fjord, og fraråder generelt ophold i og omkring vandet i fjorden, så længe der er olie i vandet.

Der advares også mod at opholde sig udendørs eller søge væk, hvis der lugter kraftigt af dieseldampe. Såfremt man oplever hudirritation, som følge af kontakt med dielselolien eller materiale forurenet med dieselolie, anbefales det, at man søger læge.

Personer, der oplever luftvejsirritation, der ikke ophører, når man er søgt ud af et område med diesellugt, eller har en luftvejslidelse, der bliver provokeret af ophold i områder med diesellugt, anbefales ligeledes at søge læge.

Kilde: Syd – og Sønderjyllands Politi

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Pladsmangel fører til yderligere udvidelser på Aalborg Havn

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn satser på droner i havnedriften

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Rønne Havn må sætte landstrøm på pause

19.02.2026Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg rykker ind i nyt hovedkvarter

18.02.2026Maritimedanmark.dk

Udvidet sejlrende til Nakskov taget i brug

17.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny containerterminal i Aarhus forsinket

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn sætter ny containerrekord

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course