Panama-kanalen tæt på milesten
Arbejderne er ved at gøre klar til at udføre installation af den sidste af 16 sluseporte på den udvidede Panama-kanal. Ifølge Panama Canal Authority (ACP) vil den sidste port på Stillehavssiden blive installeret i morgen, onsdag. Sluseportene på Atlanterhavssiden er allerede færdige.
Når den 4.230 ton, 57,6 meter brede port er installeret, vil entreprenører begynde på de elektromekaniske forbindelser mellem porten og slusen. Den udvidede kanalen, som er planlagt til at åbne i begyndelsen af næste år, er 87,6 procent færdig.
Når den er færdig, vil den bredere, dybere kanal være i stand til at modtage containerskibe på op til 14.000 TEU mod de nuværende skibes maksimale størrelse på 5.100 TEU. Afslutningen af arbejdet er planlagt til udgangen af 2016.
Kilde: TradeWinds