Ordrer på containerskibe vokser 60 pct
De samlede ordrer på nye containerskibe, der er afgivet indtil nu i år, udgør 1,04 millioner TEU, hvilket er 60 procent mere end i samme periode sidste år, oplyser Alphaliner. Det er især de helt store containerskibe på mere end 18.000 TEU, som fylder i den samlede ordrebog. I alt er der bestilt 39 skibe mellem 18.000 og 21.000 TEU i de første fem måneder af dette år.
Foto: Ries Wendel de Joode.
Den seneste nybygningskontrakt på de helt store containerskibe er Maersk Lines bestilling af 11 skibe på 19.630 TEU, som det sydkoreanske skibsværft DSME skal bygge. Disse skibe ventes leveret fra april 2017 til maj 2018, og der er option på yderligere seks skibe af samme type.
Bortset fra Maersk Lines seneste ordre bestilte CMA CGM i marts tre 20.600 TEU containerskibe ved Hanjin Heavy Industries, og i alt har otte rederier bidraget til kampen om at komme først med at bestille de helt store containerskibe.
I marts fik MSC desuden leveret sit andet 19.224 TEU store containerskib – MSC Oliver – to måneder efter, at søsterskibet MSC Oscar blev leveret fra DSME.
Kilde: World Maritime News