Nye vindmøller på Avedøre Holme
DONG Energy opfører nu tre nye vindmøller ved Avedøreværket på Avedøre Holme i Hvidovre. Møllerne, der får en samlet kapacitet på mellem 10 og 15 MW, opføres i to etaper med forventet ibrugtagning i hhv. 2009 og 2010.
"På Avedøre Holme vil man i fremtiden kunne se energiproduktion fra et højeffektivt multibrændselskraftværk side om side med den fornybare energi i sin bedste form. Billedet af møllerne og Avedøreværket vil således være et markant vartegn for Danmark i forbindelse med Klimatopmødet i København næste efterår," siger Anders Eldrup, administrerende direktør i DONG Energy.
Projektet skal fungere som demonstrationsplads og give DONG Energy mulighed for at afprøve og foretage demonstration af ny teknologi, og dermed opnå indsigt i møllernes egnethed til kommende offshore-projekter.
I forbindelse med opsætningen af de tre nye møller, mellem 20 og 100 meter ude i vandet, vil 13 gamle møller, der er placeret på land og har en samlet kapacitet på under 5 MW, blive nedtaget.
Projektet har modtaget etableringstilladelse fra Energistyrelsen og DONG Energy forventer at starte anlægsarbejdet i januar 2009.
Kilde: DONG Energy