Ny færgeforbindelse fra Aarhus til Samsø
På et møde i kommunalbestyrelsen har Samsø Kommune godkendt en hidtil hemmeligholdt ny færgeforbindelse mellem Samsø og Aarhus via Skødshoved. Rederiet bag ruten kontraherer nu en færge der får plads til 100 passagerer
Sagen har hidtil været hemmeligstemplet hos Samsø Kommune og meget er endnu uvist.
Hvorvidt færgen vil anløbe Samsø i vinterhalvåret er f.eks. endnu uklart, men der er tilfredshed i kommunalbestyrelsen med at ideen kan afprøves uden kommunale tilskudskroner.
Bag den nye færgeforbindelse står reder Poul Feddersen, som på vegne af Skov- og Naturstyrelsen i dag driver Rønbjerg-Livø overfarten i Limfjorden.
Her har hans rederi, Mini Line, indsat katamaranfærge Mini II - der ses på billedet. Den nye færge der indsættes på overfarten mellem Aarhus og Samsø ventes også at blive en katamaranfærge, men betydelig hurtigere end Mini II-
Kilde: SamsøPosten