Ny CEO i Green Instruments langer ud efter IMO

IMO har udspillet sin rolle i kampen for at nedbringe skibsfartsens udledninger. I stedet bliver det EU, USA og Kina, der komer til at svinge taktstokken. Det mener Rene B. Christensen, der er ny CEO for den danske virksomhed Green Instruments.

Rene B. Christensen er ny CEO i Green Instruments, hvor han har været ansat i 11 år - bl.a. som salgsdirektør.. Foto: Green Instruments

Den nytiltrådte direktør, der afløser Morten Brandborg, peger på EU´s nye MRV-regulativ (Monitoring, Reporting and Verification) som et godt eksempel på, at IMO mister indflydelse, og at ny regulering i fremtiden kommer fra EU, USA og Kina. Samtidig kommer der mere fart på den grønne omstilling. Det bliver en fordel for klimaet og miljøet, men også for skibsrederne.

“Det går simpelthen for langsomt med at få taget beslutninger i IMO. Derimod er EU trådt i karakter og har på kort tid fået vedtaget MRV-regulativet, der indebærer, at rederierne skal overvåge, rapportere og verificere deres udledninger af CO2, metangas og lattergas. Jeg er sikker på, at der kommer lignende initiativer fra USA og Kina, for de vil heller ikke vente på, at der bliver taget beslutninger i IMO. Det er en sund udvikling, som kommer til at få stor indflydelse for udledningerne fra skibsfarten,” siger Rene B. Christensen, der har arbejdet for Green Instruments i mere end 11 år – blandt andet som salgsdirektør.

Virksomheden udvikler og producerer avanceret måleudstyr til skibsfarten og de skærpede krav til at måle og dokumentere skibes udledning betyder, at Green Instruments er i fuld gang med en række udviklingsprojekter, der gør det muligt at dokumentere flere typer af udledninger på skibe, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Hvis udledninger ikke kan dokumenteres med udstyr, der er specielt udviklet til skibsbranchen, skal ejerne i stedet betale afgifter på baggrund af beregnede udregninger, der ifølge virksomheden ofte kan være upræcise.

“I mange tilfælde ligger beregningerne højere end den reelle udledning, og da rederierne betaler afgifter i forhold til udledningerne, slipper de i mange tilfælde billigere, når de meget præcist måler – og kan dokumentere - hvad de udleder. I takt med øgede krav om dokumentation opnår mange rederier altså en økonomisk gevinst ved at investere i måleudstyr, mens de bidrager til at beskytte miljøet og klimaet,” siger Rene B. Christensen.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Gemini vender tilbage til Rødehavet

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Norden overskud på 120 millioner dollar

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line lukker Grenå-Halmstad overfarten

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen skal have ny CEO.

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn kendt skyldig i uagtsomt manddrab

02.02.2026Danish Pilot Service

Sponseret

Danish Pilot Service flytter til nyt domicil

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Iran advarer USA imod at angribe

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny flydekran til Femern Bælt-projektet

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Marine Trash and Debris Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform about the different types of marine trash and debris and the impact that it has on the environment. The course will also allow you to identify common sources and destinations of marine trash and debris and explain the laws, regulations and preventative measures that prevent trash and debris from polluting the waterways.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course