Ny accelerator for danske maritime SMV’er

Danske Maritime lancerer næste år et nyt acceleratorprogram, der skal styrke SMV’er i den danske maritime industri og sikre, at flere af disse virksomheder vokser sig store og konkurrencedygtige på verdensmarkedet.

Foto: Svanehøj

”Vi ser et stort behov for at støtte de mange dygtige små og mellemstore virksomheder i at få bidt sig fast på markedet - ikke kun herhjemme, men også internationalt”, siger Jenny Braat, CEO for Danske Maritime.

”Flere robuste vækstvirksomheder i den maritime industri er ikke alene godt for dansk eksport og arbejdspladser, men også for vores position blandt de globalt førende inden for teknologiudvikling i en branche, hvor innovation og bæredygtighed er afgørende”.

Programmet skiller sig ud ved at tilbyde intensiv støtte til virksomheder i skaleringsfasen, hvor andre initiativer ofte slipper, og hvor mange lovende virksomheder ellers risikerer at stagnere.

Danske Maritime har udviklet programmet i samarbejde med Crescita Partners og med støtte fra Den Danske Maritime Fond,. Programmet består af moduler inden for strategisk fokus, ledelse, finansiel rapportering, supply chain, ESG, markedsstrategi etc.

”Vi bygger videre på Danmarks stolte historie som maritim nation og styrker muligheden for at positionere os som førende inden for moderne løsninger, der kan gøre verden grønnere”. siger Jenny Braat.

”Med dette initiativ kan vi skabe stærkere og mere konkurrencedygtige virksomheder, som også i fremtiden vil bidrage til dansk økonomi og innovation på verdensmarkedet”.

Når programmet lanceres, vil de deltagende virksomheder få tilknyttet erfarne forretningsledere og mentorer med specialiseret erfaring, som gennem målrettede intensive forløb vil understøtte virksomhedernes vækst og udvikling.

-mauh

Fakta om acceleratorprogrammet

Partnere: Danske Maritime i samarbejde med Crescita Partners. Støttet af Den Danske Maritime Fond.
Lancering: 2. kvartal 2025
Formål: At hjælpe danske maritime virksomheder med at vokse og skalere internationalt via et skræddersyet modulprogram, der fremmer bæredygtig vækst og innovation.
Målgruppe: Danske SMV'er i den maritime branche, der er klar til international skalering og ønsker en struktureret vækstplan med støtte fra erfarne forretningsledere.
Programindhold: Moduler om bl.a. strategisk fokus, ledelse, økonomistyring, supply chain og markedsstrategi.
Programforløb: Individuelle sprint-sessions og et diplom ved programmets afslutning. Mentorer kan blive tilknyttet som rådgivere på længere sigt for at understøtte virksomhedens udvikling.

Om Crescita Partners: Gert Josephsen - Crescita Partners  & Michael S. Nielsen - Crescita Partners

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Nye EU-sanktioner mod Rusland kan ramme Fayard

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft tangerer rekordresultat

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Opgiver stor udvidelse i Aalborg Havn

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Jobi Værft indgår gigantkontrakt med forsvaret

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Wärtsilä øger øger overskud og produktionskapacitet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Arktiske patruljeskib skal samles i Frederikshavn

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Kina indgår aftale om grøn skibsbygning

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Generationsskifte hos Lyngsaa

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.03.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal