Nordjyske værfter håber på nybygningsordrer i kølvandet på ekstra mia til udbygning af flåden

Indgåelsen i den forgange uge af en konkret ordre om at bygge nye patruljeskibe mellem konsortiet Danske Patruljeskibe og Forsvarets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) kan måske betyde, at der igen skal bygges nye skibe i Frederikshavn, skriver Nordjyske

Foto: OMT

Der er fortsat langt igen, da det endnu ikke er besluttet, hvor fem-seks nye patruljeskibe, som FMI har bestilt skal bygges. Men Orskov Yard kan være en af mulighederne.

“Vi lever godt som reparationsværft, som fortsat vil være det primære, men lige her kan der forhåbentlig blive muligheder for, at vi kan byde ind på nybyggeri - under de rette betingelser,” fastslår administrerende direktør hos Orskov Yard, Lars Fischer overfor Nordjyske.

Der er ikke bygget nye skibe i Frederikshavn i de sidste 20 år, men nu er der en mulighed for, at de kommende enorme investeringer i nyt forsvarsmateriel - herunder skibe - kan dryppe på f.eks. Orskov Yard, der har erfaring med vedligehold af søværnets skibe og er placeret tæt på Flådestation Frederikshavn.

Opgaverne for Søværnet udgør i dag omkring 10-15 pct. af omsætningen på værftet, der beskæftiger omkring 220 medarbejdere.

Og direktøren anslår overfor avisen, at der kan blive brug for mindst dobbelt så mange medarbejdere, hvis Orskov Yard skal i gang med at bygge nye skibe. Samtidig vil det kræve store investeringer i værftets produktionsanlæg, påpeger han.

Flere danske værfter kritiserede i fjor FMI for at vælge konsortiet Danske Patruljeskibe som totalleverandør.

Konsortiet består af skibsdesignvirksomheden OMT, våbenfabrikanten Terma og pensionsselskabet PensionDanmark, men ikke noget værft.

Det eller de danske værfter, der skal løse de kommende opgaver, vil få muligheden for at byde ind som underleverandør til Danske Patruljeskibe, når et udbud er på plads.

At bygningen af de 5-6 patruljeskibe ikke sendes i EU-udbud skyldes, at den danske regering har valgt at gøre brug af den undtagelse i EU-lovgivningen, der gør det muligt at friholde bygningen af flådeskibe med henvisning til nationale sikkerhedsinteresser.

-emte

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.10.2025Maritimedanmark.dk

Sydkoreansk værft opnår DNV godkendelse af atomdrevet containerskib

24.10.2025Maritimedanmark.dk

Braat: Regeringens forskningsudspil styrker Det Blå Danmark

22.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk Offshore Wind sender milliardkonflikt med Seatrium i voldgift

22.10.2025Maritimedanmark.dk

Græsk tankskib ulovligt ophugget i Bangladesh

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Eksplosion koster 10 værftsarbejdere livet

10.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk Offshore Wind annulerer milliardordre

10.10.2025Maritimedanmark.dk

USA køber finske isbrydere

10.10.2025Maritimedanmark.dk

J. Lauritzen køber sig ind i Corvus Energy

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Advanced

3-dages kursus til officerer, som allerede er i besiddelse af et bevis for grundlæggende tjeneste i skibe omfattet af polarkoden (basic training).

Dato

29.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Ship Security Officer (SSO)

Kurset henvender sig til søfarende, som er udpeget til sikringsofficer (SSO) om bord i skibe.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.11.2025

Sted

Digital course