Nødråb: Fregatten er ikke med i udkastet

Fregatten Jylland har løbende modtaget statslig støtte til skibets bevarelse ved bevillinger på Finansloven. Men fregatten er tilsyneladende glemt på finanslovsudkastet og står derfor overfor en usikker fremtid, skriver Fregatten Jyllands direktør i et debat-indlæg.

Arkivfoto..

Den nye SVM-regering skal nu i gang med at udarbejde et finanslovsforslag

for 2023 og her må politikerne “og ikke mindst vores nye kulturminister” gerne sikre en permanent bevilling til fregattens besvarelse, skriver Fregatten Jyllands direktør, Karin Buhl Slæggerup på vegne af museets bestyrelse i et debatindlæg i Søfart.

“Skibet er et unikt stykke kulturarv og en central del af Danmarkshistorien og må ikke gå tabt. Den er en letforståelig del af vores maritime historie og et vigtigt besøgsmål for både danske og udenlandske turister,” skriver Karin Buhl Slæggerup blandt andet.

Men det er dyrt at holde den gamle fregat i god form. Den årlige udgift til vedligehold er i øjeblikket på 4,7-5,0 mio. kr. og nu står stormasten foran en renovering, der entes at tage op til flere år. Og netop på grund af mange langvarige projekter ønsker museet sig brændende faste bevillinger i stedet for midlertidigere på fire og senest to år.

“Udover midler fra staten modtager Fregatten Jylland årligt 2 mio. kr. i driftsstøtte fra Syddjurs Kommune, hvoraf 1 mio. kr. er dedikeret til fregattens vedligehold. Midlerne fra staten går udelukkende til vedligehold, og midler til udvikling og strategiske indsatser hentes via fonde. Samtidig tjener institutionen en stor del af sine egne penge gennem entréindtægter og andre indtægtskilder, og er dermed i store træk selvfinansierende på den daglige drift,” forklarer direktøren.

Fregatten Jylland har i 2022 i alt modtaget 3,5 mio. kr. i tilskud via Finansloven og tilskud fra såvel kommunen som staten er ifølge direktøren nødvendig for fregattens fortsatte overlevelse.

“Hvis ikke Fregatten Jylland modtager disse økonomiske driftstilskud fra 2023, vil situationen være særdeles alvorlig. Bestyrelsen på Fregatten Jylland vil derfor stærkt opfordre til at bevillingerne forlænges, eller gøres permanente, så en langsigtet og bæredygtig økonomi kan sikres,” hedder det afslutningsvis i debatindlægget.

Kilde: Søfart.

Artikler

28.05.2023| Maritimedanmark.dk

Industri

De leverer løsninger til bæredygtig skibsdrift med succes

Green Instruments, der udvikler løsninger til måling af miljøbelastningen fra containerskibe, tankskibe, krydstogtskibe m.m. oplevede en markant vækst i 2022.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Havne

Kriseramt havn fik mio-underskud i 2022

Det sidste år som selvstyrehavn gav et underskud på 13,7 mio. kr. i Hanstholm Havn, men i år er der udsigt til driftsoverskud.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

NGO´er advarer mod russisk arktis-sejlads

Rusland har meldt ud, at man forventer at påbegynde sejladser af den Nordlige Sørute mellem Asien og Europa fra 2024, og det bekymrer Clean Arctic Alliance, der frygter for en acceleration af afsmeltningen af Arktis.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

MSC har købt ind til CO2 fri sejlads under jomfrurejse fra København

Når MSC Euribia drager ud på sin jomfrurejse vil der være fyldt 400 tons bio-LNG på tankene for at vise, at det er muligt at sejle selv de største krydstogtskibe uden at udlede drivhusgasser.

26.05.2023|Poul Breil-Hansen, Redaktør SCM.dk, Maritimedanmark.dk

Havne

Styrk cybersikkerheden: Danske havne- og logistikvirksomheder skal forbedre deres digitale forsvar

En ny rapport understreger, at cyberkriminalitet udgør den største trussel mod danske havne- og logistikvirksomheder. Risiciene forstærkes, når virksomhederne implementerer nye 4.0-teknologier som kunstig intelligens og big data. Der er derfor et presserende behov for øget fokus på it-sikkerhed og robusthed allerede i de tidlige stadier af digitaliseringsprocessen. En ekspert præsenterer her tre anbefalinger til at imødegå udfordringerne.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Frivagten

Bilskibe for dyre: Renault propper tre i en

Det er blevet for dyrt at transportere nye biler på de ellers dertil indrettede bilskibe, mener Renault.

Copyright 2023