NGO indstiller redninger på Middelhavet

Administrative benspænd i Italien gør det ifølge Læger uden Grænser umuligt at fortsætte redningsaktionerne på Middelhavet med det nuværende skib, Geo Barents. Derfor indstiller organisationen driften af skibet.

Foto: Læger uden grænser

"Læger uden Grænser vender tilbage så hurtigt som muligt for at redde liv på en af de mest dødbringende migrationsruter i verden. Vi vil vende tilbage for at bære vidnesbyrd og råbe op om de krænkelser, der er begået af EU-medlemsstater, især Italien, og de andre aktører i området mod mennesker på flugt”, siger Juan Matias Gil, som leder Læger uden Grænsers arbejde på Middelhavet.

I begyndelsen af 2023 indførte den italienske regering en lov, som har gjort det sværere for humanitære redningsskibe at operere og redde liv. Blandt andet har den betydet, at Geo Barents i løbet af de seneste to år har fået fire karantæner af myndighederne og er blevet pålagt i alt 160 dage i havn.

Samtidig har italienske myndigheder anvist fjerne havne efter redninger, hvor de overlevende skal sættes af, så Geo Barents er sat ud af spil i dagevis, mens det er undervejs til en havn i det nordlige Italien. Til trods for, at der er tilgængelige havne tættere på.

”Efter nøje overvejelse er vi nået til den konklusion, at det er uholdbart at drive Geo Barents under så absurde og meningsløse italienske love og politikker. De humanitære skibes redningskapacitet er betydeligt underudnyttet og aktivt undermineret af de italienske myndigheder,” siger Juan Matias Gil.

-mauh
 

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.09.2025Maritimedanmark.dk

NATO opruster nu i Østersøen

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Dansk fregat i kølvandet på amerikansk hangarskib

22.09.2025Maritimedanmark.dk

Ny temaudstilling på M/S Museet for Søfart

22.09.2025Maritimedanmark.dk

S/S Svendborgsund sendes til ophugning

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Lods alvorligt kvæstet ved arbejdsulykke

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Det Gamle Værft i Ærøskøbing lukker

19.09.2025Maritimedanmark.dk

Patruljeskibet Havfruen genetableres

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Godkendelse af specialfartøj forsinker Femern Bælt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Iron Pump A/S
Messe
Meet IRON Pump at DanFish International!

Come and have a meeting with one of the world’s leading companies in water pumps and ejectors. We’ll be ready in Hall H, booth 843 at the Aalborg Congress & Culture Center from October 7–9, 2025.

Dato

07.10.2025

Sted

Aalborg Kongres & Kultur Center, Europa Plads 4 9000 Aalborg

Marstal Navigationsskole
Kursus
BRM og Manøvrering for småfærger – Praktisk træning i simulatormiljø

Dette kursus er målrettet førere og officerer på småfærger, og kombinerer praksisnær træning i Bridge Resource Management (BRM) med manøvrering i realistiske simulatorforhold.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal