Naldal: Vi kan klare os uden overenskomst
Hvis rederne på et møde den 6. marts afviser en forhandlingsløsning om regulering af nettolønnen i DIS, skal Søfartens Ledere være parate til at tage en retssag og klare sig uden en overenskomst. Det mener formanden for Søfartens Ledere, Jens Naldal
”For mig personligt er sagen klar; vi skal bevare fokus og med de rigtige beslutninger sikre at vore medlemmer på den lange bane ikke skal opleve en markant reallønsnedgang, i takt med at skatten i vores samfund flyttes fra lønindkomst til forbrug og fast ejendom”, siger Jens Naldal.
Ifølge Naldal, står Søfartens Ledere overfor én af de vigtigste beslutninger i foreningens mangeårige historie - enten tier foreningen stille og indgår en nulløsning med rederne, eller også tager Søfartens Ledere sagen i retten til en juridisk afprøvning af forvaltningen af statsstøtten til det danske rederierhverv.
”Jeg tror en del af vores medlemmer mener, at vi hidtil har gået for diplomatisk til rederne og at vi burde have anlagt en retssag for længst. Men ting tager tid. Vi har gjort det grundigt og kan nu sige til medlemmerne, at vi har prøvet alt inden vi nu - sandsynligvis - skal træffe beslutning om et sagsanlæg”, siger Jens Naldal.
Rederne har allerede meldt ud, at hvis Søfartens Ledere tager retlige skridt, så bortfalder hovedoverenskomsten med Danmarks rederiforening og samtlige særoverenskomster med øjeblikkelig virkning. Samtidig vil DIS-rammeaftalen blive opsagt til bortfald efter 6 måneder.
”Det står naturligvis rederne frit for at lade overenskomsterne bortfalde for medlemmerne af Søfartens Ledere, men jeg er ikke sikker på, at sådan et træk vil være i rederiernes egne interesser”, siger Jens Naldal, formand for Søfartens Ledere.
”Vi har desuden meddelt, at når vi måtte have anlagt en faglig voldgift, eller en retssag, så betragter vi overenskomst og skat som skilt ad, og så er vi klar til at indgå overenskomster rettidigt i forhold til de ’nye’ forhandlinger i 2012, siger Naldal.
Kilde: Søfartens Ledere
