Miljøorganisation kritiserer Fayard for service af russiske LNG-skibe
Det danske værft Fayard i Odense er fortsat det sidste europæiske værft, der servicerer de isforstærkede LNG-tankskibe, som sejler for Ruslands Yamal LNG-projekt i Arktis. Det møder nu kritik fra miljø- og sanktionsorganisationer.
Foto: Fayard
Ifølge den tyske organisation Urgewald kan op mod seks Arc7-LNG-skibe få udført dokarbejde på Fayard i år. Sidste år servicerede værftet fem skibe fra den russiske LNG-flåde.
Kritikken er blevet skærpet, efter at det franske værft Damen Shiprepair Brest har trukket sig fra markedet. Dermed står Fayard tilbage som den sidste europæiske aktør, der vedligeholder de specialbyggede LNG-skibe.
“Damen-værftet har allerede trukket sig fra denne forretning. Fayard og Andersen-familien bør stoppe med at tjene penge på den,” siger Alexander Kirk, sanktionskampagneleder hos Urgewald ifølge gCaptain.
Fayard fastholder, at værftets aktiviteter er i fuld overensstemmelse med gældende EU-regler. Selskabet peger på, at service af skibene bidrager til sikker skibsdrift, og at transport af LNG fra Yamal-projektet fortsat er tilladt under de nuværende sanktioner.
Fra 1. januar 2027 træder nye EU-sanktioner imidlertid i kraft. De vil begrænse en række maritime serviceydelser til LNG-skibe med tilknytning til Rusland og dermed gøre det væsentligt vanskeligere for flåden at få adgang til europæiske værfter og teknisk support.
-emte
