Mat marked for maritime virksomheder

2014 har været et glimrende år for danske maritime virksomheder, men 2015 ser til gengæld ud til at blive mere sløjt. De kinesiske værfter er præget af manglende ordretilgang, og det smitter af på de maritime virksomheder, som derfor må koncentrere sig om at udvikle nye produkter og finde nye kunder.

”Som det ser ud nu, vil antallet af nybygninger i år slet ikke blive så stort som sidste år. Værfterne er godt fyldt op med ordrer, og vores ordrebøger er også fulde. Problemet er, at mange værfter skubber ordrerne foran sig, så derfor kan det tage en rum tid, før vi får vores penge”, siger Kaare Petersen, general manager hos Desmi.

Ordretilgangen hos de kinesiske værfter var i årets første to måneder 40 procent lavere end sidste år. Specielt tørlastskibe ser det skidt ud for, men også andre skibstyper er ramt. Virksomheder som Desmi og Hempel er nødt til at satse på at udvikle nye produkter og finde nye kunder.

”Skibsrederne er pressede på indtjeningen og skal derfor se meget på omkostningerne. På den anden side er de nødt til at vælge løsninger, der sparer på driftsomkostningerne, for eksempel på udgifter til brændstof. Her er det et godt argument, at de ved brug af vores bundmaling kan spare seks procent på brændstof”, siger Jonas Bruhn, business development manager hos Hempel.

Hempel har i de sidste 10 år været en af de hurtigst voksende virksomheder inden for skibsmaling. Det fortsatte i 2014, hvor Hempel opnåede et overskud på 71 millioner euro, hvilket var rekord.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

Annonce

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course