Maritim iværksætter: Pia Haecky / MicroWISE

I Danske Maritimes serie af iværksætterportrætter, fortæller Pia Haecky - den ene af de to stiftere af MicroWISE - om, hvordan en forespørgsel fra en kunde var starten til det, der senere blev til BallastWISE-testsystemet.

Foto: Ballastwise

De første spæde skridt til grundlæggelsen af virksomheden MicroWISE blev taget for 15 år siden, da Pia Haecky og Nick Blackburn etablerede virksomheden BIORAS. Her opnåede de succes med en softwareløsning til bevægelsesanalyse og optælling af organismer. Systemet hed LabTrack, og det bruges ofte i forskning til zooplanktonanalyse, dvs. vandlevende organismer.

En forespørgsel fra en kunde var starten til det, der senere blev til BallastWISE-testsystemet. Kunden spurgte, hvorvidt LabTrack kunne bruges til test af zooplanktonorganismer i ballastvand. Behovet for test af levende organismer i skibes ballastvand for at reducere spredningen af invasive arter blev startskuddet til at udvikle en ny løsning, der kunne møde efterspørgslen.

I 2017 trådte Ballastkonventionen i kraft. På baggrund af denne, som skal forhindre, at farvande belastes af uønskede invasive arter, er der opstået et behov for ballastvandtestsystemer ombord på skibe og i havnene. Udledning af ballastvand fra international skibsfart har også bragt invasive arter til de danske farvande, hvor de er med til at fortrænge de herboende arter, hvilket kan forværre det i forvejen pressede havmiljø i Danmark. Ballastvandkonventionen skulle ellers gøre op med udledning af ballastvand i fremmede farvande, men konventionen er blevet gradvist indfaset med en erfaringsopbygningsfase, og hos MicroWISE oplever man, at effekten af konventionen lader vente på sig.

”Der er nu gået syv år, siden Ballastvandkonventionen trådte i kraft, og set ud fra et miljømæssigt perspektiv er det gået for langsomt med implementeringen. Teknologierne findes, og markedet er stort, men udviklingen trænger til at komme op i gear”, siger Pia Haecky, der er adm. direktør i MicroWISE.

Dette gælder også Danmark, hvor undersøgelser viser, at vi er gået fra 50 til 100 invasive arter på 30 år. Samtidig viser både danske og udenlandske undersøgelser, at hvert tredje ballastvandanlæg ikke fungerer efter hensigten på grund af enten tekniske eller mandskabsmæssige mangler, så der er i høj grad behov for at teste vandet.

Her kan MicroWISEs testløsning blive en stor hjælp for både myndighederne og rederierne:

”MicroWISE har udviklet et system til test af skibes ballastvand, som vi kalder BallastWISE. Systemet måler antal levende organismer i vandprøver og generer en rapport, som viser om vandkvaliteten overholder kravene i Ballastvandkonventionen. BallastWISE er en automatiseret målemetode, som er baseret på billedanalyse og kræver ikke tilsætning af kemikalier. Det har været vigtigt for os, at systemet kan bruges af alle. Man behøver ikke være laborant for at måle levende organismer i ballastvand med BallastWISE. Vi har lige fra starten arbejdet på at udvikle løsninger, der er brugervenlige, ikke kræver tilsætning af kemikalier og kan betjenes af alle”. siger Pia Haecky og fortsætter:

”I 2013 opnåede vi støtte fra Den Danske Maritime Fond til udvikling af et testsystem til tælling af zooplanktonorganismer under 50 mikrometer, da der var få metoder til rådighed til at teste disse, udover manuel mikroskopi. Derefter fik vi en bevilling fra MUDP (Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram) til videreudvikling af løsningen, så den mindre fraktion mellem 10-50 mikrometer også kunne testes ved hjælp af fluorescens, og BallastWISE-testinstrumentet kunne blive den komplette løsning, det er i dag”.

MicroWISE-teamet består af Nick Blackburn, der står for softwareudvikling, Pia Haecky, som er mikrobiolog, Kirsten Engell Sørensen, der har ekspertise indenfor fytoplankton- og zooplanktonovervågning og taksonomi, samt Per Ove Poulsen, som er ansvarlig for hardware- og kamerateknologi.

Pia Haecky fortæller her lidt mere om vejen ud i livet som selvstændig:

”Vi valgte at tage springet, da vi i udgangspunktet havde nogle produkter at udvikle på. Derfra var den største udfordring selvfølgelig usikkerheden omkring økonomi og svingende omsætning, som kan gøre planlægning til en udfordring. Men det er jo et vilkår. Hvis man vil være iværksætter, skal man kunne leve med denne usikkerhed,” siger Pia Haecky, inden hun fortæller om fremtiden for MicroWISE:

”Ambitionen er at levere måleudstyr til havnestatskontrol, shippingbranchen og ingeniører til enkel og hurtig test af ballastvand. Vi har modtaget støtte til et fyrtårnsprojekt til udvikling af et indbygget automatisk system til test af ballastvand. For shippingbranchen vil der være mange fordele ved at indbygge et målesystem, som løbende tester ballastvand og leverer rapporter, der kan fremsendes til havnestatskontrol inden anløb i havn,” fortæller Pia Haecky.

Danske Maritime har sat politisk fokus på ballastvand

”Vi har været medlem hos Danske Maritime siden 2019. Her har vi fået god sparring i forhold til markedsmuligheder for vores teknologi, og vi er blevet inviteret til relevante workshops og møder. Herudover har Danske Maritime sendt spørgsmål og været i dialog med Miljøministeren, Folketinget og de ansvarlige myndigheder vedrørende kontrol af ballastvand. Området er MicroWISE og andre af Danske Maritimes medlemmers primære forretningsområde, så det har vi fulgt det med stor interesse. Det er vigtigt, at man fra dansk side er klar over, hvilke tekniske muligheder, der findes for at bremse spredningen af invasive arter,” afslutter Pia Haecky.

-mauh

CV

•                    Navn: Pia Haecky

•                    Hjemby: Ebeltoft

•                    Uddannelse: PhD, mikrobiolog           

•                    Karriere:

-                    CEO hos MicroWISE siden 2017, projektleder ved udvikling af analyseudstyr til test og prøvetagning af ballastvand 

-                    Ansat af IOC UNESCO i IMOs GloFouling projekt for håndtering af skibsbegroning og begroning i andre maritime sektorer (f.eks. akvakultur, olie- og gasindustrien) 2020–2024

-                    Projektleder for projektet FishGuard (system til overvågning af fiskeadfærd og velfærd) 2012–2015

-                    Biolog hos Siemens Turbomachinery Equipment (2007-2010), hvor jeg arbejdede med biologiske processer i spildvandsrenseanlæg.

-                    PhD studerende ved Umeå Universitet i Sverige, hvor jeg arbejdede med biologiske processer i den Botniske Bugt samt i og under havis. 

Iron Pump A/S

Sponseret

Duplex og superduplex i maritime pumper

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor sætter fokus på sediment som ressource

Relateret indhold

22.10.2026Maritimedanmark.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

21.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk i nyt vietnamesisk projekt til 3,5 mia. dollar

Annonce

22.10.2026Maritimedanmark.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

22.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers vil sejle på ammoniak med nye tankskibe

16.10.2026Iron Pump A/S

Sponseret

Duplex og superduplex i maritime pumper

16.10.2026Maritimedanmark.dk

Fynske maritime virksomheder eksporterer for 13 mia. kr.

13.10.2026Maritimedanmark.dk

Femern-projektet ramt af hackerangreb

12.10.2026Maritimedanmark.dk

To store europæiske værfter har fået nye ejere

11.10.2026Maritimedanmark.dk

16 år gammel Limfjordsfærge vender hjem – nu skal den på el

10.10.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Mental Health Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with a basic knowledge of mental health problems that can arise in the workplace, the symptoms of a mental health issue and how a mental health problem can be treated. You will learn about how poor mental health can impact the workplace and how companies manage mental health issues through compliance with industry legislation and regulation.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Noise Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to cover workplace noise control regulations, common hazards, exposure risks, recommended limits, and effective noise control measures.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace according to OSHA standards.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course