MAN Energy Solutions tester metan-rensning i Frederikshavn

Den tyske motorfabrikant er i gang med at udvikle et system, der skal reducere metanudslippet fra firetakts-motorer med op til 70 pct. Testen af systemet finder sted på MAN Energy Solutions fabrik i Frederikshavn.

Den nye teknologi testes på MAN´s anlæg i Frederikshavn.. Foto: MAN Energy Solutions

Motorproducenterne har travlt med at investere i løsninger til reduktion af metanudslip fra skibsmotorer, der drives af naturgas, fordi udslippene er inkluderet i livscyklusvurderinger af forbruget i EU´s regler for skibes miljø- og klimabelastninger.

MAN Energy Solutions annoncerede således mandag, at de lancerer IMOKAT II-projektet for at udvikle en efterbehandlingsteknologi til at reducere metanslip fra dets firetaktsmotorer.

Projektet skal undersøge driftserfaringerne med en såkaldt pre-turbo oxidationskatalysator, der er udviklet på MAN Energy Solutions hovedkvarter i Tyskland, men nu testes på virksomhedens anlæg i Frederikshavn.

I modsætning til et tidligere projekt, der var afhængig af meget dyre materialer, bygger det nye projekt på en teknik, der vil gøre den færdige løsning billigere.

“Da der endnu ikke findes nogen kommercielt tilgængelig teknologi på markedet, vil felttesten være første gang nogensinde, at et fartøj sejler med en metankatalysator,” siger Hans-Philipp Walther, der er chef for Exhaust Gas Aftertreatment i MAN Energy Solutions.

En test på et skib i den virkelige verden er planlagt til 1. kvartal næste år, oplyser selskabet.

-emte

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Canada bestiller seks isbrydere for tocifret mia-beløb

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime styrker samarbejde om emissionsreduktion

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle