Mærsk sætter arbejdstiden ned
Det skal være slut med lange arbejdsdage på Esplanaden. Fra næste år ændrer A.P. Møller-Mærsk sine arbejdstidsregler, så de ligner det øvrige arbejdsmarked. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten
"Vi arbejder for et af verdens bedste firmaer, men det er kun os selv, der ved det, for vi har ikke været gode nok til at få fortalt vores historie. Vi skal have ryddet ud i fordommene, og bl.a. derfor ændrer vi også arbejdstiden til 37 timer fra april næste år, for vi vil ikke have, at folk ikke søger ind til os, fordi vi har 39 timer arbejdstid", siger HR-direktør i Maersk Line, Peter S. Linnemann, til Jyllands-Posten.
Siden Nils Smedegaard Andersen overtog chefstolen har man forsøgt at skrue ned for topstyringen i virksomheden og generelt indføre en mere moderne ledelsesstil i de enkelte afdelinger. Eksempelvis forsøger man ifølge Peter S. Linnemann at gøre op med en kultur, hvor der ofte blev uddelt skideballer til de ansatte.
"Der sker store forandringer i øjeblikket, og derfor er det vigtigt, at vores chefer kan kommunikere, så folk kan forstå, hvorfor vi gør, som vi gør. Når vi f.eks. siger farvel til medarbejdere, bliver det gjort på en måde, så de der sidder tilbage, kan sige, at når det nu skal gøres, bliver det gjort ordentligt. Folk forlader ikke en arbejdsplads. De forlader dårlige chefer", siger Peter Linnemann til avisen.
Kilde: Morgenavisen Jyllands-Posten