Maersk Oil vil trække sig ud af Nordsøen
Maersk Oil har besluttet at stoppe produktionen i Tyrafeltet, hvorfra 90 procent af den danske gasproduktion kommer. Det vil ske i oktober 2018. Det vil samtidig få konsekvenser for de resterende felter i Nordsøen, hvor Maersk Oil er operatør.
”Hvis vi lukker hele Tyra ned, så vil nærliggende satellitfelter i området, for eksempel Svend og Harald, også lukke. Hvis der bagefter skulle komme nye ideer til, hvordan man for eksempel kan bore billigere, vil det være ligegyldigt, for så er det for sent”, siger Jakob Thomasen, direktør i Maersk Oil.
Undergrunden under platformene i Tyrafeltet er sunket med fem meter, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko for medarbejderne. Derfor er en tocifret milliardinvestering i feltet nødvendig.
”Vi har sagt, at det er nødvendigt at se på rammevilkårene, så vi kan få det her projekt sat i værk.
Jeg skal ikke sidde og diktere, hvordan det skal ske, men vi mener ikke, at der skal særligt meget til. Men med den nuværende økonomiske risiko i projektet, er det ikke konkurrencedygtigt for os”, siger Jakob Thomasen.
Energi- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) er dog opmærksom på problemet.
”Jeg er fuldt opmærksom på udfordringen. Jeg er i tæt dialog med branchen og har været det i flere måneder. Vi er på vej med en strategi for hele olie- og gasproduktionen i Nordsøen, som vi er i tæt dialog med branchen om”, siger han.
Udover at betyde mistede skatteindtægter vil lukning af Tyrafeltet også betyde, at den danske selvforsyning sættes på spil. I øjeblikket er Danmark det eneste EU-land, der er selvforsynende med olie og gas. Men hvis Tyrafeltet lukker, skal Danmark til at importere fra andre lande, såsom Rusland.
Kilde: Dagbladet Børsen